Według opracowania "Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w województwie świętokrzyskim", sporządzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, największe znaczenie dla pracodawców ma doświadczenie wykazywane przez przyszłych pracowników.
Podchodząc perspektywicznie do kształcenia uczniów w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie przygotowano dla nich nowe wyzwanie – płatne staże zawodowe w okresie wakacyjnym. Do konkursu ogłoszonego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki mogły aplikować jedynie organizacje pozarządowe. Liceum Ogólnokształcące wykorzystało pojawiającą się szansę, mając na swoim terenie stowarzyszenie, które jest nastawione na zdobywanie środków na rozwój i zdobywanie wiedzy przez uczniów.
Autorką i pomysłodawczynią tego nowatorskiego projektu, jest pedagog szkolny i zarazem przewodnicząca stowarzyszenia Grażyna Grochowina.
Oto co o projekcie mówi jego autorka: „Projekt „Licealiści na staż” w ramach Działania 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu, 17 uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie w okresie wakacyjnym obędzie płatny, miesięczny staż u wybranego pracodawcy z powiatu jędrzejowskiego. Za staż uczniowie otrzymają stypendium stażowe w wysokości 1600 zł. Uważam, że staże zawodowe to dla licealistów szansa na poznanie specyfiki różnych zawodów, a przede wszystkim pierwsze zarobione pieniądze. Dzięki stażom, już po ukończeniu liceum, nasi absolwenci w swoim CV będą się mogli pochwalić doświadczeniem zawodowym, co do chwili obecnej mogli czynić uczniowie techników i szkół zawodowych. Mamy już pierwszych pracodawców, którzy chętnie przyjęliby licealistów w progi swoich zakładów. Nabór do projektu rozpocznie się już niebawem. O zakwalifikowaniu się na staż decydować będzie m.in. frekwencja w szkole oraz średnia ocen. Spodziewam się ogromnego zainteresowania udziałem w projekcie i mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani zdobyciem doświadczenia zawodowego osiągną założony cel. Dodam jeszcze, że pracodawca za przyjęcie licealisty na staż również otrzyma finansowe wynagrodzenie. W tym miejscu pragnę wszystkim pracodawcom podziękować za miłe przyjęcie i pozytywne nastawienie do nowego zadania, jakim jest licealista w zakładzie pracy. Bardzo się cieszę, że pomysł na zorganizowanie staży dla uczniów uda się zrealizować. Duża w tym zasługa współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja i Rozwój, które zapewniło stowarzyszeniu bezpłatne szkolenia i doradztwo. Zachęcam wszystkie organizacje pozarządowe do skorzystanie z jego szerokiej oferty szkoleniowej, której efektem są nowe projekty.