Jesteś tutaj:
Nowoczesny fachowiec z Sędziszowa
2014-04-30

„Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób by pójść naprzód” – to motto które w dniu 28 kwietnia br., przyświecało spotkaniu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie, inaugurującemu otwarcie pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie, utworzonej w ramach projektu pn. „Chcesz dostać pracę – zdobądź dodatkowe kwalifikacje” finansowanemu z POKL.
Motto bardzo trafnie dobrane na okoliczność, bo jak mieli okazję przekonać się uczestnicy spotkania realizacja projektu to znaczący krok w nauczaniu zawodu i próżno szukać lepszej oferty dla młodych ludzi którzy zamierzają swoje życie zawodowe oprzeć o umiejętności nowoczesnego fachowca. Śmiało można postawić tezę, że w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie będą kształcić nowoczesnych fachowców według najlepszych i najskuteczniejszych form kształcenia zawodowego pozwalającego nabyć umiejętności praktyczne, posługiwania się najnowszym wyposażeniem w technologii CNC. Zdobyta wiedza jest i będzie wprost przydatna na rynku pracy. Fachowiec z takimi umiejętnościami znajdzie zatrudnienie nie tylko na rodzimym rynku, ale z powodzeniem może z uzyskanym certyfikatem oferować swoje usługi na rynku europejskim.
Przypomnijmy, że zadanie jest realizowane od jesieni ubiegłego roku, we współpracy trzech podmiotów. Fundacja na rzecz wspierania rodziny oraz dzieci i młodzieży „Fundacja z Uśmiechem” z Kielc, jest autorem projektu i instytucją wdrażającą. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie dla potrzeb projektu wniósł swoją bazę dydaktyczną wraz z czynnikiem ludzkim tj. nauczycielami zawodu. Trzecim ogniwem które uzupełnia projekt jest Fabryka Kotłów „SEFAKO” S.A. poprzez udostępnienie zakładu do praktycznej nauki zawodu. Warunki porozumienia dają szansę dla najlepszych otrzymania w niej zatrudnienia. Jak podkreśliła Prezes Fundacji pomysłodawcą, który w całość do realizacji projektu połączył wymienionych był gospodarz gminy burmistrz Wacław Szarek - …"i to jego należy uznać za ojca sukcesu…
To, że sukces jest wielkich rozmiarów nikt z obecnych nie miał wątpliwości. Szkoła w Sędziszowie otrzymała ogromny potencjał techniczny i przeszkoloną kadrę nauczycieli zawodu – co łącznie umożliwiło stworzenie najnowocześniejszej bazy kształcenia do pracy przy obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC. To okno na świat w dzisiejszym przemyśle umiejscowione jest w Sędziszowie.
„Koncepcja projektu przedłożona do konkursu w ramach aplikacji do POKL przy jego ocenie budziła kontrowersje. O sukcesie przesądził pomysł otwarcia projektu poza szkołę, dla całego środowiska, poprzez organizowanie kursów dla dorosłych którzy chcą się uczyć. Pracownia będzie dostępna także dla tych którzy zechcą podnosić swoje kwalifikacje w tym kierunku. Pozwalają na to warunki i wyposażenie pracowni. Nie bez znaczenia w tym pomyśle jest wielka otwartość Marszałka województwa Adama Jarubasa pod kierunkiem którego POKL naszego województwa jest nastawiony na wprowadzanie do kształcenia wszelkich innowacyjnych technologii, co nas różni od możliwości innych województw. Poprzez to udało się ten projekt przeforsować. Chciałam podkreślić wielka rolę i pracę jaką w przygotowanie projektu włożyli nauczyciele tej szkoły, bo to oni wiedzieli co jest potrzebne do kształcenia i jak, a właściwie czym należy dzisiaj szkolić nowoczesnych fachowców. To oni dostarczyli argumentów do projektu aby spełnił oczekiwania założeń POKLmówiła p. Wiolleta Zdeb prezes Fundacji w czasie prezentacji pracowni - Poprzez zawarte porozumienie z Fabryką Kotłów, obecną tuż za przysłowiowym płotem, uczestnicy szkolenia to zaplecze kadrowe dla tego zakładu. Całość przedsięwzięcia wyniesie kwotę 716.788,00 PLN, a czasowo jest realizowany od grudnia 2013 do października 2014 roku. Koniec projektu nie oznacza zakończenia pracy. Pracownia zostanie w Sędziszowie i będzie nadal służyła szkole i fabryce oraz całemu środowisku. To wielki atut dla placówki w ofercie szkoleniowej do uczniów, który będzie służył długie lata.”
Dostarczony sprzęt do wyposażenia pracowni jest dziełem firmy TOCK-AUTOMATYKA z Białegostoku. Firma istnieje na rynku od 1993 roku, a najnowsze kompleksowe rozwiązania przeznaczone dla szkół i uczelni technicznych, wdraża od 2006 roku. Została nagrodzona medalem targów STOM-TOOL 2012 w Kielcach i od tegoż roku jest oficjalnym certyfikowanym partnerem szkoleniowym firmy SIEMENS w zakresie starowań Sinumerik.
Podczas uroczystości otwarcie pracowni, czterech nauczycieli zawodu z SZP w Sędziszowie otrzymało certyfikaty uprawniające do nauczania obsługi obrabiarek numerycznych firmy Siemens. Są to: Piotr Walczak, Dariusz Zieliński, Jacek Zawadzki i Michał Kowalczyk. Dzisiaj to nieliczni specjaliści z takim przygotowaniem. Podobnie realizacja projektu stwarza przed samą szkołą możliwość stania się certyfikowaną placówką szkoleniową firmy Siemens w zakresie sterowań Sinumerik. To unikalna możliwość w Polsce i równanie do standardów o światowej renomie.
Pracownia została wyposażona w edukacyjne centrum tokarskie TOCK HTC -3000 ze starowaniem Sinumerik 828D, w najnowszej wersji 4,5 wraz z pełnym wyposażeniem technologicznym, w 9 stanowisk roboczych PC (po dwie osoby) z monitorami dotykowymi i oprogramowaniem SinuTrain wersji 4,5, a także w dokumentację szkoleniową oraz oprogramowanie sieciowe pracowni ze zdalnym serwisem obrabiarki, projektorem komputerowym oraz wyposażeniem w stoliki i krzesła. Integralną częścią w/w pracowni jest pakiet szkoleniowo-wdrożeniowy mający na celu przeszkolenie i przygotowanie nauczycieli Zespołu Szkół w użytkowaniu dostarczonego wyposażenia i prowadzeniu szkoleń, w tym nowoczesną metodą tzw. „spirali wiedzy” oraz wsparcie ich w pracy na początku i w późniejszej pracy, poprzez zdalny przez Internet monitoring obrabiarek CNC z funkcjami pomocy na odległość.
„Obrabiarki TOCK mają te same układy starowania CNC i napędy Serwo jak obrabiarki przemysłowe oraz procedury obsługi i programowania. Różnią się wielkością części roboczej, zmniejszoną i dostosowaną do celów szkoleniowych. Pozwalają na szkolenie w zakresie systemów automatycznego programowania obrabiarek CNC, poprzez wykorzystanie komputerowych systemów CAD/CAM oraz nakładki technologiczne ShopMill i ShopTurn instalowane w układach starowania Sunmerik 828D/840D sl. To unikalna możliwość na rynku CNC.mówił prezentujący możliwości pracowni dyr. Krzysztof ToczydłowskiDzisiejszy rynek pracy jest wymagający. Aby mu sprostać przychodząca tu młodzież w celu nauki zawodu musi mieć zgięte kolana do tego co jest w szkole, ale to w dobrym sensie znaczenia wypowiedzianych słów. W dniu dzisiejszym Wasza placówka otrzymała fizycznie i intelektualnie możliwość takiej oferty dla ucznia, który powinien tu zostać zafascynowany pozyskanymi umiejętnościami i złapać tzw. bakcyla do tego co robi. Tylko w ten sposób należy kształcić nowoczesnych fachowców”.
System edukacyjny technologii EXPERT CNC – FMS który będzie wykorzystywany w ZSP cechuje kształcenie poprzez praktyczną, osobistą naukę na specjalistycznych obrabiarkach edukacyjnych wyposażonych w najnowsze przemysłowe sterowania CNC i oprogramowanie. System posiada najszersze możliwości kształcenia tzw. 3D, od pomysłu i programowania poprzez wygenerowanie i przesłanie maszynie do realizacji toczenia i frezowania ze wsparciem symulatorem SinuTrain systemu sterowania Sinumerik firmy Siemens. Proces kształcenia wspomaga także to, iż uczniowie mogą używać program SinuTrain (pełny symulator sterowania dostarczonej tokarki) w warunkach domowych przez 60 godzin i dodatkowo rozwijać swoje zainteresowania w zakresie CNC. Wymienione rozwiązania techniczne kształcenia należy do najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w tym zakresie na świecie. Trzeba podkreślić, że pracownia zapewnia praktyczne kształcenie we wszystkich grupach wiekowych oraz na wszystkich poziomach kształcenia od początkowego do profesjonalnego. Zróżnicowaniu podlegają jedynie programy kształcenia i zakres czasowy szkoleń.
„Oddanie do użytkowania tak nowoczesnej pracowni, posiadającej wyposażenie o światowym standardzie, i nie mające odpowiednika w polskim systemie kształcenia jest wydarzeniem które przerosło nasze oczekiwania, jako organu prowadzącego szkołęmówił starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarekbardzo dziękuję dyrektorowi Leszkowi Szklinarzowi i całemu gronu pedagogicznemu szkoły za podjęcie tej inicjatywy. Reforma szkolnictwa zawodowego sprzed piętnastu lat daje o sobie znać, zaczyna brakować fachowców. Dziękuje wam za to, że podnieśliście „rękawicę” aby temu zapobiegać. To wielkie i trudne zadanie. Wierzę znając wasze zaangażowanie w pracę nauczycieli, że podołacie.”
Osobiste słowa podziękowania dla dyrekcji szkoły i Fundacji i Fabryki Kotłów przekazał także burmistrz Wacław Szarek – Bardzo się cieszę , że w Sędziszowie powstała taka nowoczesna oferta edukacyjna. Dziękuję wszystkim, którzy brali i biorą udział w realizacji projektu. Myślę, że współpraca szkoły i firmy TOCK –AUTOMATYKA z Białegostoku zaowocuje kolejnymi dobrymi efektami na płaszczyźnie przygotowywania nowoczesnych fachowców dla produkcji.
Na dzień dzisiejszy z założeń projektu zostały zrealizowane zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla 45 uczniów oraz kursy języka angielskiego i niemieckiego także dla 45 uczniów, ukierunkowanie zawodu przeprowadzono dla 15 uczniów oraz dla 20 osób kursy metodą TIK i MAG. Od najbliższego czasu pracownia na 18 stanowisk rozpocznie cykl kształcenia. W czasie spotkania jego uczestnikom została zaprezentowana próbka możliwości techniki jaka będzie wykorzystywana w pracowni. Nie ma co ukrywać byliśmy pod wrażaniem.

Ewa Kubas-Samociuk

Więcej zdjęć TUTAJ>>>

 

Czytano: 1584 razy
Produkcja i hosting: ZETO-RZESZÓW Strony www - Strony internetowe - Aplikacje internetowe - Sklepy internetowe - Portale korporacyjnezeto
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.