Główna uroczystość dożynkowa Gminy Sędziszów odbyła się w dniu 31 sierpnia 2014 r. w kościele pw. Św. Marcina w Tarnawie. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w podziękowaniu za tegoroczne plony koncelebrowaną przez ks. Jana Biernackiego – Proboszcza tutejszej parafii z udziałem księży z naszej gminy: ks. Prałata Mariana Haczyka Proboszcza Parafii w Sędziszowie, ks. Kanonika Edmunda Noconia Proboszcza Parafii w Krzcięcicach, ks. Dariusza Mularczyka Proboszcza Parafii w Mstyczowie i ks. Leszka Puchałę Wikarego Parafii w Sędziszowie – Rynku.
Po skończonej Mszy Św. barwny korowód dożynkowy z udziałem Pocztów Sztandarowych, kolumny strażaków OSP, dzieci i młodzież z koszyczkami, członkiń KGW z wieńcami dożynkowymi, Starostów i Gospodarzy Dożynek wraz z przybyłymi gośćmi i mieszkańcami gminy - przy marszowych dźwiękach Orkiestry Dętej z SCK w Sędziszowie przeszedł na plac szkolny Szkoły Podstawowej w Tarnawie, gdzie odbyła się część oficjalno – obrzędowa Święta Plonów.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Teresa Małgorzata Słowik – Niedbalska z Tarnawy oraz Jacek Bratek z Szałasu. Burmistrz Wacław Szarek w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich całoroczny trud i życzył „ aby dożynkowy chleb stał się symbolem pomyślności wszystkich, bez wyjątku, mieszkańców naszej gminy i naszych gości” oraz dokonał otwarcia dożynek. Starostowie dożynek przekazali Gospodarzom Gminy Burmistrzowi Wacławowi Szarkowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Adamowi Mysiarze bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Tradycyjnie chleb został obtańczony przez dzieci ze Sz. P. w Tarnawie a następnie pokrojony i rozdany wśród uczestników uroczystości.
Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia wręczania gospodarzom dożynek i żniwnym gościom 17 wieńcy dożynkowych misternie wykonanych przez członkinie KGW z terenu gminy Sędziszów. Każdy wieniec został „ograny” i „ośpiewany” przez kapelę Dariusza Całki z Zielonek. Każdemu także towarzyszyły wspólne tańce otrzymujących wieniec i przekazujących go gospodyń.
Czas dożynek to i czas podziękowań. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 07 maja 2014 r. odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali nasi rolnicy: Teresa Małgorzata Słowik-Niedbalska z Tarnawy, Jacek Bratek z Szałasu, Bogusława Krzosa z Szałasu, Ryszard Mędrek z Tarnawy, Zofia Dywońska z Pawłowic – Zagaje, Paweł Młynarski z Gniewięcina, Marcin Głowa z Pawłowic, Jerzy Niechciał z Czepca, Jacek Chabior z Mierzyna.
Szczególne podziękowania skierowano do Pań: Sabiny Kozińskiej oraz Aleksandry Kaczmarskiej z Tarnawy, którym Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie przyznał „Order Serca Matkom Wsi” - jedyne odznaczenia honorujące matki i kobiety wiejskie.
Tytuł „Sołtys Roku 2013” naszej gminy otrzymała sołtys wsi Szałas Bogusława Krzosa, której ustępująca Sołtys Krystyna Niechciał z Czepca przekazała czteropiętrowy tort z przesłaniem - aby dobrze sprawowała funkcję na tym stanowisku.
„Super producentem zbóż w powiecie jędrzejowskim” na szczeblu Gminy Sędziszów okazał się Michał Bonarski prowadzący gospodarstwo rolne w Klimontowie.
W organizowanym przez Komisję Zdrowia, Ładu i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Sędziszowie konkursie na „Najpiękniejszą posesję, balkon, wiejski ogród kwiatowy” w br. laureatami zostali:
Kategoria „ Najładniejsza posesja” I miejsce: Bartosz Pośpiech z Zielonek oraz Łukasz Sobczyk z Sędziszowa , II miejsce Teresa Tomczyk z Klimontowa , III miejsce Anna i Marcin Ostrowscy z Mstyczowa, Kategoria „Balkon” I miejsce Zofia Bryła z Mstyczowa , II miejsce Janina Dudek z Podsadka. Kategoria „Wiejski ogród kwiatowy” Wyróżnienie Teresa Konieczna z Jeżowa.
Swoją obecnością na dożynkach zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Mirosław Pawlak, V-ce Wojewoda Świętokrzyski Grzegorz Dziubek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, Dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy Arkadiusz Piecyk, Członek Prezydium Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Bogdan Żerniak, Prezes „Fundacji z Uśmiechem” Wioletta Zdeb, Prezes Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy Andrzej Dąbrowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Jędrzejowskiego Ewa Kubas- Samociuk, V-ce Starosta Jędrzejowski Janusz Grabek, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie Czesław Dudek, Prezes Zarządu LGD „Ziemia Jędrzejowska-Gryf ” Bogusława Wypych, Dyr. PUP w Jędrzejowie Maciej Tomczyk, Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii Janina Dudek, V-ce Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kobiet Janina Błasiak, Przedstawiciel Fabryki Kotłów „SEFAKO” S.A. Janusz Błoński, Dyr. Firmy WINDPROJEKT z Warszawy Leszek Łochowicz, Prezes Fundacji Kreatywnej Przestrzeni i Rozwoju CompoStera z Klimontowa Jakub Kubiec z delegacją z Meksyku, Kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział Terenowy w Jędrzejowie Jan Kalisz, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego w Jędrzejowie Zygmunt Faryna oraz wielu innych znamienitych gości.
W oficjalnych przemówieniach i dyskusjach podkreślano, że były to trudne żniwa, wyrażano szacunek dla pracy Rolników dzięki którym zawdzięczamy obfitość polskich stołów.
W części artystycznej Dożynkowego Święta zaprezentowali się najmłodsi mieszkańcy naszej gminy – uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnawie prowadzonej przez Fundację „Z Uśmiechem”.
Mogliśmy usłyszeć folklor ludowy w wykonaniu Pań z KGW w Tarnawie oraz Pawłowic. Wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Sędziszowianie” działający przy SCK oraz Kabaret PUK z Krakowa. Oprawę muzyczną dożynek zapewniła Kapela Dariusza Całki z Zielonek a publiczność bawił jej solista Jan Ozga.
Nie zabrakło również stoisk wystawowych. Zaprezentowali się: Centralny Ośrodek Badania Odmian Uprawnych Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach - Powiatowy Zespół Doradczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Sędziszowie, Jędrzejowska Spółdzielnia Mleczarska w Wodzisławiu, Fundacja Perspektywy i Rozwój z Sędziszowa, Firma WINDPROJEKT Sp. z o.o. z Inowrocławia, Firma AVON, Pszczelarze, Firma KONSTRUKTOR z Sędziszowa” oraz KGW z Łowini. Wieczorną część dożynek umilił Zespół GEST, który bawił licznie zgromadzonych gości do późnych godzin nocnych.
Tegoroczne Święto Plonów rolników gminy Sędziszów odbywało się w trakcie realizacji operacji pn. „Kultywowanie tradycyjnych zawodów i tradycji rzemieślniczych regionu w ramach Dożynek Gminnych Tarnawa 2014” finansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW 2007-2013 - Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich; Europa inwestująca w obszary wiejskie. Celem imprezy było promowanie dziedzictwa kulturowego, jak również zwrócenie uwagi jej uczestnikom na bogate zasoby twórczości i tradycji rzemieślniczej tkwiące w naszym środowisku jędrzejowskiej wsi. Realizacja operacji przyczyniła się do podniesienia świadomości wśród mieszkańców naszej gminy i naszego regionu poprzez przeprowadzenie w czasie trwania imprezy takich zamierzeń jak:
- zaprezentowanie na stanowiskach przez artystów rękodzielników i rzemieślników uczestniczących w przedsięwzięciu dorobku swojej twórczości,
- obecność na imprezie osób parających się sztuką rzemiosła ludowego było okazją do pozyskania fachowej wiedzy na temat prowadzenia danych zawodów,
- udostępniona w formie konsultacji fachowa wiedza była dodatkowym i niezwykle pożytecznym elementem pozyskania właściwej informacji i nawiązania kontaktów,
- zaproszenie i udział uczestników w warsztatach pozwoliło „zasmakować” i spróbować własnych możliwości.
Spotkanie z tradycyjnym zawodem i rzemiosłem to przygoda dla młodego pokolenia i poznawanie świata z czasów ich przodków.
Organizatorzy Dożynek Gminnych kierują serdecznie podziękowania do Starostów Dożynek, Członkiń KGW, Sołtysów i Rad Sołeckich. Szczególne podziękowania kierujemy do Sióstr Elżbietanek z Tarnawy, którym jesteśmy wdzięczni za oprawę Mszy Świętej i pomoc w sprawach organizacyjnych. Równocześnie dziękujemy sponsorom, Orkiestrze Dętej, OSP, Policji, mieszkańcom gminy oraz wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem stworzyli niezwykłą atmosferę i oprawę tegorocznych uroczystości dożynkowych.
Dzięki nim, podtrzymujemy bezcenną wartość jaką jest kultura ludowa, integrujemy ludzi, środowisko wiejskie, kultywujemy tradycje, obrzędy i obyczaje naszych przodków.
Naczelnik Wydziału RDG Halina Barska