W dniu 23 czerwca 2015 roku w Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie odbyło się uroczyste podsumowanie „VIII Edycji Programu selektywnej zbiórki odpadów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Sędziszów w 2015 roku”, którego celem było wdrożenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i troska o środowisko przyrodnicze gminy.
W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji, coraz większe znaczenie ma ochrona środowiska i edukacja ekologiczna dzieci już od najmłodszych lat. Są one bowiem bacznymi obserwatorami tego wszystkiego, co się wokół nich dzieje.
Poprzez działanie władz samorządowych gminy Sędziszów oraz dyrektorów i nauczycieli z poszczególnych placówek szkolnych stwarzamy naszym dzieciom warunki do tego:
- aby samodzielnie dochodziły do określonych prawd i zasad,
- aby same umiały wyciągnąć odpowiednie wnioski,
- aby umiały perspektywicznie myśleć i działać na rzecz środowiska naturalnego,
- aby dzięki swojej bezpośredniości, zadawaniu dorosłym „niewygodnych ekologicznych pytań”, wytykaniu sprawców zagrożeń, ukazywaniu piękna swojego regionu, poruszyły serca dorosłych i skłoniły ich do refleksji nad swoim stosunkiem do przyrody, a w konsekwencji do zmiany postawy wobec niej w swoim codziennym życiu.
Edukacja ekologiczna w naszych szkołach, to nie tylko zajęcia w ławkach i wiedza teoretyczna ale konkretne działania w środowisku i dla środowiska gminy Sędziszów.
Program edukacyjno – ekologiczny w ramach którego ogłaszamy konkursy o różnej tematyce realizowany jest od 2008 roku. Corocznie biorą w nim udział wszystkie placówki szkolne z terenu gminy.
W br. ogłoszone zostały konkursy:
- „Zbieramy surowce wtórne”,
- „Pokaz mody ekologicznej na bazie wysegregowanych surowców wtórnych”,
- „Multimedialna prezentacja edukacji ekologicznej w szkołach”,
w których wzięło udział 11 szkół oraz Przedszkole Samorządowe w Sędziszowie.
Realizacja przedsięwzięcia odbywała się pod patronatem Prezesa WFOŚiGW w Kielcach Pana Andrzeja Pałysa oraz Burmistrza Sędziszowa Pana Wacława Szarka, którzy widząc duże zaangażowanie szkół ufundowali szkołom i uczniom cenne nagrody rzeczowe.
Otrzymano wsparcie finansowe w kwocie 12 500,00 zł ze środków WFOŚiGW w Kielcach oraz 12 500,00 zł z budżetu gminy.
W wyniku tegorocznej zbiórki surowców wtórnych zebrano: 16 181 kg makulatury, 3 371,9 kg aluminium i 376,5 kg zużytych baterii, zaś w 2014 roku odpowiednio 9 632 kg makulatury, 2 264,7 kg aluminium i 329,7 kg zużytych baterii.
Za przygotowanie uczniów i młodzieży do aktywnego udziału w konkursach o dużym zasięgu oddziaływania, przeprowadzenie akcji promującej selektywną zbiórkę odpadów wśród mieszkańców gminy, pracę na rzecz środowiska przedstawioną w formie prezentacji multimedialnych oraz osiągnięte wyniki w zbiórce surowców wtórnych nagrody otrzymały:
- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sędziszowie - Zestaw komputerowy,
- Gimnazjum w Sędziszowie - Zestaw komputerowy,
- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sędziszowie - Zestaw komputerowy,
- Szkoła Podstawowa w Pawłowicach - Zestaw komputerowy,
- Gimnazjum w Boleścicach- Zestaw komputerowy,
- Szkoła Podstawowa w Mstyczowie - Zestaw komputerowy,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie - Zestaw komputerowy,
- Szkoła Podstawowa w Tarnawie - Drukarka laserowa,
- Szkoła Podstawowa w Krzcięcicach - Drukarka laserowa,
- Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie - Drukarka laserowa,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Krzelowie - Drukarka laserowa,
- Przedszkole Samorządowe w Sędziszowie - Drukarka laserowa.
Przyznane nagrody posłużą jako pomoce dydaktyczne umożliwiające powstanie lub uzupełnienie w szkołach interaktywnych pracowni wyposażonych w multimedialne zestawy do nauczania o środowisku.
Najlepszymi zbieraczami w gminie zostali uczniowie:
- Magdalena Wójcicka z Gimnazjum w Sędziszowie, która uzyskała 4906,5 pkt. – nagroda ROWER,
- Wojciech Gil ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sędziszowie, który uzyskał 4433 pkt.- nagroda TABLET,
- Dawid Sobczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sędziszowie, który uzyskał 4093 pkt. - nagroda SMARTFON.
Wyróżnienia w postaci plecaków otrzymali uczniowie:
- Kacper Zimoch - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sędziszowie – 3275 pkt.,
- Maciej Gawłowski – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sędziszowie – 2986 pkt.,
- Kornel Zbroński - Gimnazjum w Sędziszowie – 1507,5 pkt.,
- Daniel Rokicki - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sędziszowie – 1171 pkt.,
- Michał Stabrawa. – Szkoła Podstawowa w Pawłowicach – 700 pkt.,
- Aleksandra Samsik– Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sędziszowie – 639 pkt.,
- Maja Równicka – Szkoła Podstawowa w Mstyczowie – 636,5 pkt.
Ponadto, nagrody pocieszenia w postaci dysków przenośnych otrzymało 38 uczniów wytypowanych przez szkoły.
Znakomitym sposobem kształtowania świadomości ekologicznej dzieci były pokazy mody ekologicznej, których celem było wyrobienie nawyku segregacji odpadów i wrzucania ich do odpowiednich pojemników, popularyzowanie wiedzy ekologicznej związanej z segregacją i recyklingiem, wzbogacenie programu edukacji ekologicznej, zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na konieczność ochrony środowiska naturalnego poprzez własną aktywność, zachowanie i postępowanie.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sędziszowie oraz uczniowie szkół z Krzcięcic, Mstyczowa, Pawłowic, Tarnawy, Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Sędziszowie zaprezentowały wykonane przez siebie stroje sportowe i wieczorowe. Inwencja twórcza, sposób wykonania i efekt końcowy pokazów mody nawiązywał do przyrody i ekologii. Ubiory wykonano z wysegregowanych odpadów komunalnych.
Nagrodami dla wszystkich uczestników konkursu mody były słuchawki stereofoniczne.
Korzystanie z technologii informacyjno – komunikacyjnej i zastosowanie jej do zaprezentowania i udokumentowania zaangażowania szkoły na rzecz środowiska naturalnego umożliwił przegląd „Multimedialnych prezentacji edukacji ekologicznej”. Uczniowie szkół podstawowych z Krzcięcic, Pawłowic, Mstyczowa i Tarnawy oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Sędziszowie, Gimnazjum w Boleścicach, Gimnazjum w Sędziszowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie i Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie przygotowali oryginalne prezentacje multimedialne świadczące o dużej wrażliwości i zaangażowaniu dzieci i młodzieży w działania na rzecz ochrony przyrody.
Koordynatorem i wdrażającym Program był Wydział Rolnictwa, Gospodarki Gruntami, Działalności Gospodarczej, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Sędziszowie.
Nasze motto brzmi - Środowisko ponad wszystko.
Anna Grzybowska