W dniu 7 sierpnia 2015 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, której głównym tematem było rozpatrzenie wniosku grupy mieszkańców gminy o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy w naszej gminie elektrowni wiatrowych. Postawione pytanie referendalne inicjatorów brzmiało: „Czy wyrażasz zgodę na planowaną przez inwestorów lokalizację/posadowienie, w konsekwencji budowę na obszarze gminy Sędziszów przemysłowych elektrowni wiatrowych w odległości bliższej niż 2 km od zabudowań mieszkalnych?”.
Przygotowanie obrad sesji Rady zostało poprzedzone - bardzo dokładną i obszerną oceną wniosku - dokonaną przez Komisję doraźną, powołaną zgodnie z wymogami ustawy w tym temacie. Pełne sprawozdanie z całej przeprowadzonej procedury, poparte orzecznictwem sądów zawarte jest w uzasadnieniu uchwały (uchwała + uzasadnienie dostępne w naszej BAW).
Rada podjęła uchwałę odrzucającą wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum – wynikiem: 11 „za”, 2 „przeciw”, 2 „wstrzymało się” – w uzasadnieniu do uchwały wykazano, że decyzja Rady wynika z faktów, iż nie spełnia on wymogów merytorycznych rozstrzygania w przedmiocie sprawy w formie referendum.
Rada uznała, iż przeprowadzenie referendum gminnego w niniejszej sprawie nie odpowiada przepisom ustawy oraz narusza obowiązujące przepisy prawa, tj. nie spełnia przesłanek art. 2 ust. 1 pkt. 1 i art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym. Przepisy gwarantują udział społeczeństwa w procesie dotyczącym ustalania zasad lokalizacji wiatrowych w ściśle określonych formach przy uchwalaniu studium i planu zagospodarowania przestrzennego, ale wśród nich brak jest instytucji referendum lokalnego. Ponadto to nie Rada jest uprawniona do wydawania pozwoleń na budowę farm wiatrowych, a owe decyzje wydawane są przez starostę, a co za tym idzie – przedmiot referendum wskazany we wniosku nie należy do kompetencji organów Gminy. Referendum lokalne nie może prowadzić do rozstrzygnięć sprzecznych z powszechnie obowiązującym prawem.
Budowa elektrowni wiatrowych jest długą, skomplikowaną sprawą, która wymaga wielu zezwoleń czy decyzji o charakterze administracyjnym, które nie leżą w kompetencjach organów samorządowych. Tym samym pomimo, że wniosek inicjatorów o przeprowadzenie referendum w sprawie elektrowni wiatrowych spełnia warunki formalne, nie może być przedmiotem referendum ze względu, iż nie spełnia warunków ściśle określonych w art. 2 ust. 1 oraz w art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym.
Odrzucenie wniosku nie kończy postępowania w sprawie złożonego wniosku o przeprowadzenie referendum. Zgodnie z art. 20 ustawy o referendum lokalnym, jego inicjator ma możliwość złożenia wniosku w przedmiocie zaskarżenia wydanej uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Decyzja sądu będzie miała charakter rozstrzygający w przedmiotowej sprawie. Jeżeli sąd utrzyma w mocy uchwałę Rady Miejskiej – sprawa zostanie zakończona. Natomiast jeżeli sąd nie podzieli stanowiska Rady, tym samym zdecyduje o przeprowadzeniu referendum. Komisarz Wyborczy ustali kalendarz referendalny i referendum zostanie przeprowadzone.
E.K.S. i M.T.