Galeria_a
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie
2017-03-17
Dnia 14 marca 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości zgromadzeni mogli zapoznać się z historią polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
Gośćmi wydarzenia byli: dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, sekretarz gminy pani Ewa Kubas-Samociuk, dyrektor SCK pani Jolanta Wiekiera, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie pan Krzysztof Trela, wicedyrektorki ZSO - panie Anna Ciosek i Renata Kurek, pan Otton Grynkiewicz, radni Jarosław Jaworski oraz Nikodem Jawor, były więzień Auschwitz Janusz Rudnicki, Bogusław Lipiec oraz grono pedagogiczne i uczniowie ZSO w Sędziszowie.
Na początku imprezy licealistka Kinga Tojza zaproponowała wysłuchanie dwóch piosenek: "Żołnierze wyklęci" Tadka Polkowskiego oraz "Inka", którą raper wykonał wraz z muzykami Filharmonii Krakowskiej. Utworom muzycznym towarzyszyła prezentacja multimedialna wykonana przez Magdalenę Wójcicką. Całość uroczystości była nagrywana i fotografowana przez Kacpra Grzywnowicza z klasy II.
Następnie koordynator przedsięwzięcia - pan Piotr Jaros - w zwięzły i ciekawy sposób wytłumaczył m. in., dlaczego żołnierze ci byli nazywani "wyklętymi" oraz przybliżył ich krótką historię.
W centralnej części spotkania dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z IPN w swojej prelekcji przedstawił opowieści o walkach niezłomnych, szczególnie skupiając wydarzenia wokół kielecczyzny. Wspominał także o mało znanych i szokujących faktach na temat terroru stosowanego wobec walczących oraz przybliżył "Szarego" i "Zagończyka", którzy wsławili się na terenie naszego województwa.
W międzyczasie wszyscy zgromadzeni, pod przewodnictwem uczennic naszego liceum: Anny Tabor, Pauliny Szczęsnej, Dominiki Bździon, Izabeli Seredyki, Wioletty Sornat, Nikoli Gumul i Pauliny Dzięcioł, zaśpiewali wspólnie ,,Balladę o rotmistrzu Pileckim".
Po wykładzie doktor Śmietanka-Kruszelnicki odpowiedział na pytania zadawane przez publiczność. Na koniec panowie Piotr Jaros i Krzysztof Trela oraz pani Ewa Kubas-Samociuk zachęcili obecnych do pogłębiania wiedzy historycznej oraz pielęgnowania w swoim sercu miłości do ojczyzny i przodków.
Paulina Dzięcioł
Czytano: 1114 razy