27 lat minęło… czyli Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie istnieje już ponad ćwierć wieku
2018-05-01
Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie kształci młodzież już od 27 lat. Rok 2016 był rokiem jubileuszowym dla naszej szkoły. Tak wiele lat funkcjonowania zainspirowało do refleksji i wspomnień. Jakie były okoliczności jej powstania? Pomysł zrodził się wraz z rozwojem miasta Sędziszowa i wzrostem liczby młodzieży, a decyzja o powstaniu Liceum Ogólnokształcącego zapadła na posiedzeniu Rady Miejskiej w Sędziszowie w dniu 15 maja 1991r. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kielcach 25maja 1991r. wyraziło zgodę na utworzenie w dniu 01 września 1991r. naszego liceum. Twórcom szkoły przyświecał cel stworzenia warunków edukacji dla młodzieży najbliżej miejsca zamieszkania, jak również marzenie o zbudowaniu mądrej, nowoczesnej polskiej szkoły otwierającej się na zmieniający się świat, mierzącej się z nowymi wyzwaniami, budzącej ciekawość świata, motywującej do rozwoju własnej osobowości. Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie nigdy nie było miejscem czy instytucją, zawsze było społecznością tworzoną przez pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników. W ciągu tych wielu lat istnienia gromadziły się wokół niego osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań i wrażliwe na potrzeby młodzieży. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zbudować Nasze Liceum takim, jakim jest dzisiaj – przyjazne i otwarte na to co nowe.
Przez te 27 lat mury naszej szkoły opuściło około 1200 absolwentów, którzy wybierając tę szkołę spełnili marzenia o studiach i interesującej pracy. W ich szeregach znajdziemy m. in. nauczycieli, księży, lekarzy, aktorów, właścicieli firm i urzędników pracujących w miejscach takich jak ministerstwa czy urzędy miejskie. Są to również policjanci, prawnicy i wykładowcy wyższych uczelni, którzy ukończyli studia na różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Zawody, w których się spełniają można by wymieniać bardzo długo. Poprosiliśmy kilku z nich o podzielenie się wspomnieniami o naszej szkole. Dariusz Porębski, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie urzędnik służby cywilnej, jako pierwszy zabrał nas w tą sentymentalną podróż wracając pamięcią do lat 1994-1998 pisząc: „[…] Trudno mi sobie wyobrazić swoje życie bez tych czterech lat w LO w Sędziszowie. Dzięki liceum poważnie i realnie zacząłem myśleć o studiach. Wychowawcy i inni nauczyciele motywowali nas do tego, żeby kształcić się dalej. [...] Ale liceum, to przecież nie tylko nauka. Pierwszy raz w Tatrach byłem ze szkolną wycieczką. Później, już po skończeniu liceum, poznałem prawie wszystkie szlaki polskich Tatr, a nawet „zapędziłem się” na Mont Blanc :-) Liceum uczyło też wrażliwości. Przypominam sobie kilka wizyt w domu dziecka, gdzie m. in. pokazywaliśmy przygotowane przez nas przedstawienie. Pamiętam też okazaną mi pomoc. To dzięki staraniom władz szkoły i nauczycieli uzyskałem stypendium, które pobierałem w trakcie nauki w liceum, ale także na pierwszym roku studiów. Bardzo się przydało :-).
Na koniec jeszcze jedna rzecz. To, że jest na końcu, wcale nie znaczy, że jest mało ważna. Okazało się, że kilka moich znajomości i przyjaźni, które nawiązałem w liceum, przetrwało do dziś. Mało tego – okazały się silniejsze niż te ze studiów. Moi najbliżsi obecnie znajomi to koleżanki i koledzy ze szkolnej, licealnej ławy :-). Ostatnio miło mi było polubić swoje LO na Facebooku. I zobaczyć, że dużo w nim energii. Energii nauczycieli i uczniów. Miło było dowiedzieć się o ważnym stypendium dla jednego z uczniów i o opublikowanych wierszach innego. [...] Dziękuję nauczycielom za przekazaną mi wiedzę, umiejętności i wartości oraz życzę Liceum 100 lat :-), przynajmniej 100 lat ;-).”
Kolejnym absolwentem, który niezwykle ciepło wspomina naszą szkołę jest Maciej Ejsmond, który studiował biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i agrobiologię na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Kilka lat temu obronił pracę doktorską będącą zwieńczeniem studiów III stopnia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Obecnie pracuje jako asystent naukowy na tymże wydziale UJ oraz odbywa staż podoktorski w University Centre in Svalbard (Svalbard, Norwegia):
„[…] Czas edukacji licealnej wspominam z dużym sentymentem zarówno ze względu na koleżanki i kolegów, jak i wspaniałych nauczycieli. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że w trakcie mojej ścieżki naukowej i życiowej nigdy nie czułem się obciążony faktem ukończenia liceum w Sędziszowie. Wręcz przeciwnie; wiele razy dostrzegałem stosunkowo solidne podstawy wiedzy jakie zdobyłem w liceum. [...] Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w sędziszowskim liceum potencjał osoby pracowitej nie zostanie zaprzepaszczony. Osobom leniwym nawet idealne liceum nie pomoże.” Konrad Orliński, który obecnie kieruje zespołem ludzi, prowadzi i i zarządza projektami, jak również organizuje spotkania i konferencje, tak oto wspomina licealne czasy:
„Licem Ogólnokształcące podczas 4 letniego procesu dydaktycznego dało mi mocne podstawy do kontynuowania nauki na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Osiem klas podstawówki zleciało bardzo szybko i „tuż po chwili” zaczęła się „nowa szkoła”. Nowi nauczyciele, nowe przedmioty i wymagania, zaczęła się nowa rzeczywistość. Nie minął tydzień, a czułem się jakbym chodził do tej szkoły od dawna. Nauczyciele [...] starali się nam wpoić wiedzę i wartości, zawsze gotowi odpowiedzieć na dręczące mnie pytania dotyczące danego przedmiotu. Nie raz wychodziliśmy poza zakres obowiązującego materiału, potrafili rozbudzić ciekawość, wskazać właściwą drogę, aby rozwiązać zadanie, znaleźć odpowiedź: dlaczego? Swoją postawą i zaangażowaniem sprawiali, że do szkoły chodziło się z przyjemnością. [...] Nauczono mnie jak być dobrym, wrażliwym człowiekiem – Polakiem, który zna swoją historię, historię własnego narodu. Polakiem, który szanuje wolność, tę o którą krew przelali nasi przodkowie. [...] Zawsze miło wspominam czas spędzony w „moim„ liceum, kiedy to stawiałem swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu.”
Swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami także Urszula Strzelec-Rokicka, lekarz stomatolog, która ukończyła Wydział Stomatologii Akademii Medycznej w Białymstoku i swoje osiągnięcia zawodowe ocenia również przez pryzmat wyboru naszego liceum: „[...]moje osiągnięcia nie byłyby możliwe bez podjęcia kilkanaście lat temu dobrej i przemyślanej decyzji związanej z wyborem szkoły średniej i kierunku kształcenia. W moim przypadku wybór padł na LO w Sędziszowie. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że było warto. Wszystkich gimnazjalistów, którzy chcą dalej rozwijać swoje zainteresowania z biologii, chemii zachęcam do skorzystania z oferty kształcenia przygotowanej przez LO w Sędziszowie. Mam nadzieję, że dzięki wytrwałej nauce przy współpracy z nauczycielami uda wam się osiągnąć zamierzone cele i zdobyć w przyszłości wymarzony zawód.”
Doktorant nauk technicznych w dziedzinie informatyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, który zajmuję się tworzeniem oprogramowania dla systemów wbudowanych, nadzorujących pracę turbin przemysłowych, Szymon Rydzek, napisał do nas : „[...]Często wracam pamięcią do czasów spędzonych w liceum. Wiem, że możliwości, które obecnie stoją przede mną, zawdzięczam nie tylko własnej pracy i determinacji, ale przede wszystkim nauczycielom, którzy zaszczepili we mnie ciekawość do otaczającego świata i pokazali jak samodzielnie szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nie był to czas stracony, że to, czego się wtedy nauczyłem, dało mi solidne podwaliny do dalszego rozwoju.”
Nasza absolwentka z 2013 r., Paulina Trojak, która ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunkach: Ekonomia i Język polski w komunikacji społecznej, a aktualnie kończy studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, podzieliła się z nami wspomnieniami z licealnej ławy: „[...]Czas spędzony w murach tej szkoły wspominam zawsze z uśmiechem na twarzy: wygłupy na przerwach i skupienie na lekcjach, wigilie klasowe, półmetki, studniówki... Najbardziej podobało mi się właśnie łączenie nauki i rozwoju intelektualnego z dobrą zabawą i celebrowaniem różnych uroczystości. [...] Wyniesiona z tej szkoły wiedza, jak również umiejętność budowania wartościowych i trwałych relacji społecznych umożliwiły mi sprawny start w dorosłym życiu... i mogę stwierdzić, że w 2010 roku podjęłam słuszną decyzję, wybierając LO w Sędziszowie.”
O tym z jak ważne były lata spędzone w naszym liceum z wielkim entuzjazmem opowiedzieli nam trzej absolwenci: Daniel Gawron, Tomasz Sobczyk i Marcin Stachurka, studenci Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach : „[...] Dzięki temu, że żyjemy w dosyć małym miasteczku, jakim jest Sędziszów, nie mieliśmy problemów z zaklimatyzowaniem się w licealnym środowisku. Domowa atmosfera i przyjaźni nauczyciele sprawiały, że dobrze się tam czuliśmy i nauka nie sprawiała nam większych problemów. Edukacja, którą tam odebraliśmy, podparta solidną pracą własną zadecydowały o bardzo dobrze zdanej maturze z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego. Dzięki temu mieliśmy szeroki wachlarz wyboru kierunków dalszego kształcenia. Otworzyło nam to drogę do rozpoczęcia nauki na różnych uczelniach. Oprócz zajęć mamy także czas na kontynuowanie i rozwijanie swoich pasji. Wszystkich licealistów czytających ten tekst możemy zapewnić, że solidna praca i uparte dążenie do celu prędzej czy później zaowocują dobrą pracą, zarobkami i satysfakcją, a gimnazjalistom polecamy wybór naszego liceum, jako miejsce przyszłego kształcenia.”
Dziękujemy z całego serca wszystkim naszym absolwentom, za podzielenie się z nami tymi jakże miłymi i emocjonalnymi wspomnieniami. Dokładamy wszelkich starań, aby kolejne pokolenia licealistów wyrosły na mądrych, kulturalnych, uczciwych, kochających ojczyznę i drugiego człowieka ludzi. Ludzi, którzy kiedyś z wielkim sentymentem i łezką w oku będą wspominać czas spędzony w murach naszej szkoły, jako ten najpiękniejszy w życiu.
Przez te 27 lat mury naszej szkoły opuściło około 1200 absolwentów, którzy wybierając tę szkołę spełnili marzenia o studiach i interesującej pracy. W ich szeregach znajdziemy m. in. nauczycieli, księży, lekarzy, aktorów, właścicieli firm i urzędników pracujących w miejscach takich jak ministerstwa czy urzędy miejskie. Są to również policjanci, prawnicy i wykładowcy wyższych uczelni, którzy ukończyli studia na różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Zawody, w których się spełniają można by wymieniać bardzo długo. Poprosiliśmy kilku z nich o podzielenie się wspomnieniami o naszej szkole. Dariusz Porębski, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie urzędnik służby cywilnej, jako pierwszy zabrał nas w tą sentymentalną podróż wracając pamięcią do lat 1994-1998 pisząc: „[…] Trudno mi sobie wyobrazić swoje życie bez tych czterech lat w LO w Sędziszowie. Dzięki liceum poważnie i realnie zacząłem myśleć o studiach. Wychowawcy i inni nauczyciele motywowali nas do tego, żeby kształcić się dalej. [...] Ale liceum, to przecież nie tylko nauka. Pierwszy raz w Tatrach byłem ze szkolną wycieczką. Później, już po skończeniu liceum, poznałem prawie wszystkie szlaki polskich Tatr, a nawet „zapędziłem się” na Mont Blanc :-) Liceum uczyło też wrażliwości. Przypominam sobie kilka wizyt w domu dziecka, gdzie m. in. pokazywaliśmy przygotowane przez nas przedstawienie. Pamiętam też okazaną mi pomoc. To dzięki staraniom władz szkoły i nauczycieli uzyskałem stypendium, które pobierałem w trakcie nauki w liceum, ale także na pierwszym roku studiów. Bardzo się przydało :-).
Na koniec jeszcze jedna rzecz. To, że jest na końcu, wcale nie znaczy, że jest mało ważna. Okazało się, że kilka moich znajomości i przyjaźni, które nawiązałem w liceum, przetrwało do dziś. Mało tego – okazały się silniejsze niż te ze studiów. Moi najbliżsi obecnie znajomi to koleżanki i koledzy ze szkolnej, licealnej ławy :-). Ostatnio miło mi było polubić swoje LO na Facebooku. I zobaczyć, że dużo w nim energii. Energii nauczycieli i uczniów. Miło było dowiedzieć się o ważnym stypendium dla jednego z uczniów i o opublikowanych wierszach innego. [...] Dziękuję nauczycielom za przekazaną mi wiedzę, umiejętności i wartości oraz życzę Liceum 100 lat :-), przynajmniej 100 lat ;-).”
Kolejnym absolwentem, który niezwykle ciepło wspomina naszą szkołę jest Maciej Ejsmond, który studiował biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i agrobiologię na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Kilka lat temu obronił pracę doktorską będącą zwieńczeniem studiów III stopnia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Obecnie pracuje jako asystent naukowy na tymże wydziale UJ oraz odbywa staż podoktorski w University Centre in Svalbard (Svalbard, Norwegia):
„[…] Czas edukacji licealnej wspominam z dużym sentymentem zarówno ze względu na koleżanki i kolegów, jak i wspaniałych nauczycieli. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że w trakcie mojej ścieżki naukowej i życiowej nigdy nie czułem się obciążony faktem ukończenia liceum w Sędziszowie. Wręcz przeciwnie; wiele razy dostrzegałem stosunkowo solidne podstawy wiedzy jakie zdobyłem w liceum. [...] Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w sędziszowskim liceum potencjał osoby pracowitej nie zostanie zaprzepaszczony. Osobom leniwym nawet idealne liceum nie pomoże.” Konrad Orliński, który obecnie kieruje zespołem ludzi, prowadzi i i zarządza projektami, jak również organizuje spotkania i konferencje, tak oto wspomina licealne czasy:
„Licem Ogólnokształcące podczas 4 letniego procesu dydaktycznego dało mi mocne podstawy do kontynuowania nauki na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Osiem klas podstawówki zleciało bardzo szybko i „tuż po chwili” zaczęła się „nowa szkoła”. Nowi nauczyciele, nowe przedmioty i wymagania, zaczęła się nowa rzeczywistość. Nie minął tydzień, a czułem się jakbym chodził do tej szkoły od dawna. Nauczyciele [...] starali się nam wpoić wiedzę i wartości, zawsze gotowi odpowiedzieć na dręczące mnie pytania dotyczące danego przedmiotu. Nie raz wychodziliśmy poza zakres obowiązującego materiału, potrafili rozbudzić ciekawość, wskazać właściwą drogę, aby rozwiązać zadanie, znaleźć odpowiedź: dlaczego? Swoją postawą i zaangażowaniem sprawiali, że do szkoły chodziło się z przyjemnością. [...] Nauczono mnie jak być dobrym, wrażliwym człowiekiem – Polakiem, który zna swoją historię, historię własnego narodu. Polakiem, który szanuje wolność, tę o którą krew przelali nasi przodkowie. [...] Zawsze miło wspominam czas spędzony w „moim„ liceum, kiedy to stawiałem swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu.”
Swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami także Urszula Strzelec-Rokicka, lekarz stomatolog, która ukończyła Wydział Stomatologii Akademii Medycznej w Białymstoku i swoje osiągnięcia zawodowe ocenia również przez pryzmat wyboru naszego liceum: „[...]moje osiągnięcia nie byłyby możliwe bez podjęcia kilkanaście lat temu dobrej i przemyślanej decyzji związanej z wyborem szkoły średniej i kierunku kształcenia. W moim przypadku wybór padł na LO w Sędziszowie. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że było warto. Wszystkich gimnazjalistów, którzy chcą dalej rozwijać swoje zainteresowania z biologii, chemii zachęcam do skorzystania z oferty kształcenia przygotowanej przez LO w Sędziszowie. Mam nadzieję, że dzięki wytrwałej nauce przy współpracy z nauczycielami uda wam się osiągnąć zamierzone cele i zdobyć w przyszłości wymarzony zawód.”
Doktorant nauk technicznych w dziedzinie informatyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, który zajmuję się tworzeniem oprogramowania dla systemów wbudowanych, nadzorujących pracę turbin przemysłowych, Szymon Rydzek, napisał do nas : „[...]Często wracam pamięcią do czasów spędzonych w liceum. Wiem, że możliwości, które obecnie stoją przede mną, zawdzięczam nie tylko własnej pracy i determinacji, ale przede wszystkim nauczycielom, którzy zaszczepili we mnie ciekawość do otaczającego świata i pokazali jak samodzielnie szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nie był to czas stracony, że to, czego się wtedy nauczyłem, dało mi solidne podwaliny do dalszego rozwoju.”
Nasza absolwentka z 2013 r., Paulina Trojak, która ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunkach: Ekonomia i Język polski w komunikacji społecznej, a aktualnie kończy studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, podzieliła się z nami wspomnieniami z licealnej ławy: „[...]Czas spędzony w murach tej szkoły wspominam zawsze z uśmiechem na twarzy: wygłupy na przerwach i skupienie na lekcjach, wigilie klasowe, półmetki, studniówki... Najbardziej podobało mi się właśnie łączenie nauki i rozwoju intelektualnego z dobrą zabawą i celebrowaniem różnych uroczystości. [...] Wyniesiona z tej szkoły wiedza, jak również umiejętność budowania wartościowych i trwałych relacji społecznych umożliwiły mi sprawny start w dorosłym życiu... i mogę stwierdzić, że w 2010 roku podjęłam słuszną decyzję, wybierając LO w Sędziszowie.”
O tym z jak ważne były lata spędzone w naszym liceum z wielkim entuzjazmem opowiedzieli nam trzej absolwenci: Daniel Gawron, Tomasz Sobczyk i Marcin Stachurka, studenci Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach : „[...] Dzięki temu, że żyjemy w dosyć małym miasteczku, jakim jest Sędziszów, nie mieliśmy problemów z zaklimatyzowaniem się w licealnym środowisku. Domowa atmosfera i przyjaźni nauczyciele sprawiały, że dobrze się tam czuliśmy i nauka nie sprawiała nam większych problemów. Edukacja, którą tam odebraliśmy, podparta solidną pracą własną zadecydowały o bardzo dobrze zdanej maturze z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego. Dzięki temu mieliśmy szeroki wachlarz wyboru kierunków dalszego kształcenia. Otworzyło nam to drogę do rozpoczęcia nauki na różnych uczelniach. Oprócz zajęć mamy także czas na kontynuowanie i rozwijanie swoich pasji. Wszystkich licealistów czytających ten tekst możemy zapewnić, że solidna praca i uparte dążenie do celu prędzej czy później zaowocują dobrą pracą, zarobkami i satysfakcją, a gimnazjalistom polecamy wybór naszego liceum, jako miejsce przyszłego kształcenia.”
Dziękujemy z całego serca wszystkim naszym absolwentom, za podzielenie się z nami tymi jakże miłymi i emocjonalnymi wspomnieniami. Dokładamy wszelkich starań, aby kolejne pokolenia licealistów wyrosły na mądrych, kulturalnych, uczciwych, kochających ojczyznę i drugiego człowieka ludzi. Ludzi, którzy kiedyś z wielkim sentymentem i łezką w oku będą wspominać czas spędzony w murach naszej szkoły, jako ten najpiękniejszy w życiu.
M. Trelińska-Kwiecień
Czytano: 865 razy