W dniach 21-23 października 2011 roku gminę Sędziszów odwiedziła delegacja z Mikulińca na Ukrainie reprezentowana przez samorządowców, przedstawicieli biznesu. Podczas trzydniowego pobytu goście z Ukrainy odwiedzili Fabrykę Kotłów „SEFAKO” S.A., Gospodarstwo Hodowli Ryb Słodkowodnych w Krzelowie, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski. W sobotę zwiedzili Kielce, a w niedzielę Kraków.
W Fabryce Kotłów „SEFAKO” goście spotkali się Jerzym Łaskawcem –Dyrektorem Generalnym, Prezesem Zarządu Fabryki Kotłów i Grzegorzem Bartczakiem – Dyrektorem Kontraktacji i Marketingu, obejrzeli zakład. W Urzędzie Miejskim zostało podpisane porozumienie o współpracy i partnerstwie między gminą Sędziszów i Mikulińcem.
Mikulińce reprezentowali:
Mer Miasta Mikulińce - Roman Wawruch
Dyrektor Sanatorium „Medebory” – Wasyl Martyniuk
Radny Powiatu Terebowla – Sinovij Jasjenik
Radny Miasta Mikulińce – Anatolij Teresiuk
Dyrektor Fabryki "Bułat" – Aleksander Kowalczuk
Zastępca Dyrektora Sanatorium "Medebory" – Ruslan Boczulia
Gminę Sędziszów reprezentowali:
Wacław Szarek – Burmistrz Sędziszowa
Adam Mysiara – Przewodniczący Rady Miejskiej
Lucyna Nahajczuk – Skarbnik Gminy
Krzysztof Chmaruk – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji
Stanisław Mach – dyrektor Zespołu Szkól Ogólnokształcących
Jolanta Wiekiera – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury im. Jana Pawła II.
Podpisane porozumienie o partnerstwie ustanawia:
„Opierając się na współpracy i bliskich stosunkach, których silną podstawę stanowią więzy historyczne i kulturowe, strony wyrażają chęć nawiązania współpracy polegającej na:
1. Kontaktach młodzieży polegających na wymianie grup młodzieżowych, realizowaniu wspólnych projektów, pogłębianiu znajomości języków obcych.
2. Kontaktach samorządowców, których celem będzie wzajemne poznanie się, wspieranie współpracy pomiędzy instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami, wymiana doświadczeń i informacji we wszystkich dziedzinach obustronnego zaangażowania.
3. Kontaktach przedsiębiorców i rolników, które pozwolą ożywić współpracę gospodarczą.
4. Współpracy kulturalnej i sportowej polegającej na wymianie grup teatralnych, zespołów artystycznych, drużyn sportowych oraz poznawaniu kultury i tradycji regionów współpracujących.
Strony porozumienia wyrażają przekonanie, że rozwijanie współpracy będzie satysfakcjonujące dla obydwu stron i przyczyni się do wzbogacania dorobku regionów”.
Miasto partnerskie Mikulińce leży 18 km na południe od Tarnopola na Podolu. Gród Mikulin wymieniany był w źródłach już w 1084 roku. Po najazdach tatarskich w połowie XIII w. osada upadła, a na jej miejscu powstała wieś Mikulińce. W 1758 roku król August III potwierdził prawa miejskie, których później austriackie władze zaborcze nie podtrzymały. W 1840 roku hrabia Mieczysław Rey uruchomił browar. W listopadzie 1918 Mikulińce znalazły się na obszarze proklamowanej przez Ukraińców Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Po agresji ZSRR na Polskę – obszar ten włączono do Ukraińskiej SRR. Po zakończeniu wojny władze radzieckie wysiedliły większość ludności polskiej na Dolny Śląsk. Na terenie miasteczka znajdują się ruiny zamku z XVI wieku oraz odrestaurowany barokowy kościół Trójcy Przenajświętszej z 1779 roku. Po upadku ZSRR zwrócony rzymsko-katolickiej Archidiecezji Lwowskiej. Na przykościelnym cmentarzu zachowały się stare polskie nagrobki. Miejscowy pałac (dawniej Konopków i Reyów) mieści obecnie sanatorium
Goście z Ukrainy byli bardzo zadowoleni z wizyty w naszej gminie, co często nam okazywali. Wszystkie osoby biorące udział w spotkaniach wykazywały ogromne zaangażowanie i chęć nawiązania współpracy samorządowej, kulturalnej, sportowej, oświatowej, biznesowej. Mamy nadzieję, że kolejne kontakty pomiędzy władzami, młodzieżą, przedsiębiorcami mogą zaowocować realizacją już konkretnych projektów.
Jolanta Wiekiera
Zdjęcia z podpisania porozumienia >>>TUTAJ<<<
Zdjęcia z wizyty >>>TUTAJ<<<