W dniu 26 października 2011 roku w SCK w Sędziszowie odbyło się podsumowanie IV Edycji „Program selektywnej zbiórki odpadów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Sędziszów”.
Wiedza dotycząca segregacji i recyklingu odpadów komunalnych wśród społeczności lokalnej wciąż jest niewystarczająca i fragmentaryczna. Realizowany Program w szkołach może ją uzupełnić. Uzyskane przez dyrekcje szkół, nauczycieli, dzieci i młodzież szkolną wyniki udziału w konkursach, działalność promocyjna i medialna będą wsparciem dla inicjatyw gminy w zakresie gospodarowania odpadami. Stworzy on także odpowiedni klimat do wdrażania systemu selektywnej zbiórki odpadów budowanego przez gminę wspólnie z podmiotami mającymi zezwolenia na odbiór i transport odpadów z nieruchomości. Jest on także skierowany za pośrednictwem dzieci i młodzieży do mieszkańców gminy. Poprzez edukację i aktywizację dzieci w szkole, można skłonić ich i ich rodziców do segregacji odpadów oraz rozpowszechnić proekologiczne nawyki i zachowania aby ograniczyć ilość odpadów trafiających na składowisko. Jest to obowiązek wynikający z dyrektyw UE. Zwiększone ilości niesegregowanych odpadów powodują zwiększone opłaty środowiskowe a tym samym większe opłaty za wywóz odpadów z gospodarstwa domowego.
W konkursie wzięło udział 12 szkół z terenu gminy Sędziszów oraz po raz pierwszy Przedszkole Samorządowe w Sędziszowie.
W ramach Programu realizowane były cztery konkursy o tematyce ekologicznej:
• Konkurs „Zbieramy surowce wtórne”.
• Konkurs „Pokaz mody ekologicznej na bazie wysegregowanych surowców wtórnych”.
• Konkurs „Przegląd scenek kabaretowych o tematyce ekologicznej związanej z segregacją odpadów”.
• Konkurs plastyczny pod hasłem „Odpady zagrożeniem XXI wieku”.
Realizacja przedsięwzięcia odbywała się pod patronatem Pana Ryszarda Żołyniaka – Prezesa WFOŚiGW w Kielcach oraz Pana Wacława Szarka – Burmistrza Sędziszowa, którzy widząc duże zaangażowanie szkół – ufundowali szkołom i uczniom cenne nagrody rzeczowe. Otrzymaliśmy na ten cel wsparcie finansowe w wysokości 16.964 zł z WFOŚiGW oraz 15.268 zł z budżetu gminy. Również P. Waldemar Pietrasik – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach oraz P. Marzena Gładka – Prezes Zarządu FLUID S.A. w Sędziszowie docenił naszą akcję i zakupili łącznie 9 albumów, które zostały wręczone uczniom biorącym udział w konkursach.
Konkurs „Zbieramy surowce wtórne” polegał na przeprowadzeniu w szkołach zbiórki surowców wtórnych – puszek aluminiowych, makulatury i baterii. W wyniku tegorocznej akcji zbiórki surowców wtórnych zebrano 6.712 kg makulatury, 1.521 kg puszek aluminiowych i 177 kg zużytych baterii.
Dla wzmocnienia motywacji dyrektorów szkół, nauczycieli i dzieci do udziału w konkursach, zakupiono pomoce dydaktyczne umożliwiające powstanie interaktywnych pracowni wyposażonych w multimedialne zestawy do nauczania o środowisku. Dla dzieci biorących udział w konkursach przewidziano nagrody książkowe, będące najlepszą reklamą walki o czyste środowisko. Za przygotowanie uczniów i młodzieży do aktywnego udziału w konkursach, wysokiego poziomu artystycznego nadesłanych prac plastycznych oraz osiągniętych wyników w zbiórce nagrody otrzymały:
• Sz. P. Nr 1 w Sędziszowie – Tablicę multimedialną
• Gimnazjum w Sędziszowie – Tablicę multimedialną
• Sz. P. Nr 2 Filia w Klimontowie – Zestaw komputerowy
• Sz. P. Nr 2 w Sędziszowie – Projektor multimedialny
• Zespół Szkół CKP w Krzelowie – Projektor multimedialny.
• Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych – Rzutnik pism
• LO w Sędziszowie – Rzutniki pism
• Sz. P. w Krzcięcicach – Rzutnik pism
• Niepubliczna Sz. P. w Mstyczowie – Rzutnik pism
• Sz. P. w Pawłowicach – Mikroskop
• Sz. P. w Tarnawie – Mikroskop
• Gimnazjum w Boleścicach – Mikroskop
• Przedszkole Samorządowe – Mikroskop
Najlepszymi zbieraczami w gminie okazali się uczniowie:
1. Zuzanna Sendorek – Sz. P. Nr 2 w Sędziszowie – otrzymała Aparat fotograficzny (zebrała 216,8 kg puszek aluminiowych oraz 47 kg baterii).
2. Piotr Dziopa – Sz. P. Nr 2 w Sędziszowie – otrzymał Rower (143,3 kg puszek ).
3. Bartosz Strzelec ZS CKP w Krzelowie – otrzymał Wieżę (178 kg makulatury, 101,2 kg puszek oraz 6,5 kg baterii).
Wyróżnienia – plecaki otrzymali uczniowie:
1. Jan Guza – Sz. P. Nr 2 w Sędziszowie
2. Agnieszka Szota – ZSCKP w Krzelowie
3. Karolina Jaros – Sz. P. Nr 2 w Sędziszowie
4. Bartosz Kotarski – Sz. P. w Klimontowie
5. Albert Płaziński – Sz. P. Nr 2 w Sędziszowie
6. Damian Zieleniec – Sz. P. w Klimontowie
7. Marcin Sarwa – ZSCKP Krzelów
8. Angelika Kowalik – ZSCKP Krzelów
9. Mateusz Samsik – Sz. P. w Klimontowie
10. Maciej Prusek – Sz. P. w Tarnawie
Pozostali uczniowie wytypowani przez szkoły jako najlepsi zbieracze otrzymali nagrody książkowe.
Konkurs „Pokaz mody ekologicznej na bazie wysegregowanych surowców wtórnych” miał na celu popularyzowanie wiedzy ekologicznej związanej z segregacją i recyklingiem, wzbogacenie programu edukacji ekologicznej, zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na konieczność ochrony środowiska naturalnego poprzez własną aktywność, zachowanie i postępowanie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mstyczowie, Klimontowie, Pawłowicach oraz Nr 2 w Sędziszowie zaprezentowały wykonane przez siebie stroje sportowe lub wieczorowe, a inwencja twórcza, sposób wykonania i efekt końcowy nawiązywał do przyrody i ekologii. Do wykonania ubioru wykorzystały wysegregowane odpady komunalne.
Celem Konkursu „Przegląd scenek kabaretowych o tematyce ekologicznej związanej z segregacją odpadów” było przygotowanie uczniów do aktywnego udziału w obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska oraz wyrobienie u nich poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Filia w Klimontowie, Nr 2 w Sędziszowie, Pawłowicach oraz Tarnawie pięknie odegrali inscenizacje związane z zatruwaniem i zanieczyszczaniem środowiska naturalnego przez człowieka.
Konkurs plastyczny pod hasłem „Odpady zagrożeniem XXI wieku” miał na celu rozwijanie twórczości plastycznej na tematy związane z przyrodą i jej ochroną, kształtowanie umiejętności dostrzegania ujemnego wpływu działalności człowieka na stan środowiska przyrodniczego. Na konkurs napłynęła duża ilość prac bardzo pomysłowych i ciekawych.
Z pośród nadesłanych prac, komisja wyłoniła po 3 plakaty w kategorii szkół podstawowych klasy 0-III, klasy IV-VI i w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których wykonawcy otrzymali wyróżnienia książkowe.
W kategorii – Szkoły podstawowe kl. 0-III wyróżnienia otrzymali uczniowie:
1. Klaudia Janowska – Sz. P. w Tarnawie
2. Aleksandra Capiga – Sz. P. Nr 2 Filia Klimontów
3. Patryk Lisowski – Sz. P. w Pawłowicach
W kategorii – Szkoły podstawowe kl. IV-VI wyróżnienia otrzymali:
1. Angelika Bratek – Sz. P. w Tarnawie
2. Kacper Walczak – Sz. P. w Pawłowicach
3. Michał Szota – Sz. P. w Mstyczowie
W kategorii – Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne wyróżnienia otrzymali:
1. Anna Musiał – Gimnazjum w Boleścicach
2. Martyna Cieślik – Gimnazjum w Boleścicach
3. Sylwia Karcz – Gimnazjum w Boleścicach
Pozostali uczniowie wytypowani przez szkoły, również otrzymali nagrody książkowe.
Korzyści ekologiczne i ekonomiczne przedsięwzięcia:
• upowszechnienie wiedzy właściwego postępowania i gospodarowania odpadami, możliwościami ich unieszkodliwiania i ponownego wykorzystania, odróżniania odpadów i segregowania oraz wyrobienie nawyku segregacji;
• wymierne zmniejszenie wytwarzanych odpadów dostarczanych na istniejące Składowisko Odpadów Komunalnych w Borszowicach;
• mniejsze marnotrawstwo surowców wtórnych;
• rozważne postępowanie z opakowaniami poprzez wielokrotne ich użycie;
• poprawa stanu estetyki miasta i gminy;
• ograniczenie zagrożeń wynikających z niewłaściwego gospodarowania odpadami dla człowieka, otaczającej nas fauny i flory;
• ochrona powierzchni ziemi i wód poprzez zapobieganie powstawaniu nadmiernej ilości odpadów i ich zagospodarowanie.
Cele przyświecające organizacji konkursu:
• angażowanie dzieci i młodzieży szkolnej do kampanii ekologicznej oraz upowszechnienie słuszności zbierania surowców wtórnych w celu poddania ich recyklingowi;
• zwrócenie uwagi społeczności na obecny stan środowiska naturalnego naszej gminy i uświadomienie zagrożeń związanych z niewłaściwym gospodarowaniem odpadami komunalnymi;
• rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan i kształt środowiska naturalnego swojej okolicy;
• tworzenie trwałych nawyków i zachowania ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu;
• wyzwolenie większej inicjatywy wśród mieszkańców poprzez dzieci i młodzież szkolną;
• działanie uświadamiające społeczeństwo o konieczności segregacji odpadów w gospodarstwach domowych (selekcja u źródła);
• umożliwienie uczniom aktywnego udziału w obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska;
• pobudzenie do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego;
• zachęcenie młodych ludzi do dbania o najbliższe otoczenie poprzez segregowanie, zbieranie i przekazywanie makulatury, puszek i zużytych baterii;
• rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska gminy Sędziszów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromny wkład w realizację Programu edukacyjno-ekologicznego. W szczególności dziękujemy:
• Panu Ryszardowi Żołyniak – Prezesowi WFOŚiGW w Kielcach,
• Panu Waldemarowi Pietrasik – Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Kielcach,
• Pani Marzenie Gładkiej – Prezes Zarządu FLUID S.A. w Sędziszowie,
• oraz Panu Wacławowi Szarkowi – Burmistrzowi Sędziszowa
za ufundowanie tak cennych nagród rzeczowych.
Organizowane konkursy ekologiczne przyczyniają się do systematycznego pogłębienia wiedzy w zakresie ekologii, a w konsekwencji pobudzają do podejmowania działań proekologicznych w szkole i poza nią. Mamy nadzieję, że udało nam się poprzez Dyrektorów oraz opiekunów szkolnych przekazać uczniom ważność tego zagadnienia, wskazać na konieczność właściwego postępowania z odpadami aby nie trafiały one do lasu, przydrożnych rowów czy też wyrobisk w polu.
Koordynatorami konkursów byli pracownicy Wydziału Rolnictwa, Gospodarki Gruntami, Ochrony Środowiska, Działalności Gospodarczej, Gospodarki Komunalnej i Lokalowej Urzędu Miejskiego w Sędziszowie oraz dyrektorzy i nauczyciele biologii, chemii przy współudziale pozostałych nauczycieli w szkołach. Odbiorcami są również władze samorządowe oraz media lokalne.
Zdjęcia >>>TUTAJ<<<