Na dwa październikowe dni Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie stał się ośrodkiem kultury i sztuki Japonii. Do tej imprezy organizatorzy przygotowywali się od dawna. Patronat objęła ambasada Japonii w Warszawie, Świętokrzyski Kurator Oświaty Pani Małgorzata Muzoł oraz dyrektor Kieleckiego Festiwalu Nauki Pani Agnieszka Predygier.
Orientalny wystrój, japońskie bibeloty, ikebana, bonsai, origami, wachlarze, przedmioty z laki, karty pokryte pismem japońskim stanowiły tło prezentacji. Na wystawach zaprezentowano także repliki mieczy samurajskich oraz oryginalne stroje. Na każdym kroku można było spotkać uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w strojach i fryzurach kobiet japońskich, które tworzyły atmosferę podróży w przestrzeni i w czasie.
Uczestnicy spotkań pogłębili swoją wiedzę o „kraju kwitnącej wiśni” i zasmakowali w japońskich przysmakach, np. orzeszkach w polewie wasabi, przekąskach z ryżu. Było także sushi, szarlotka według przepisu z okolic Riukiu, sałatki ryżowe: słodko – kwaśna i o smaku kurczaka, zupa z zasmażanym makaronem ryżowym. Każdy mógł skosztować również herbaty zielonej o smaku prażonego ryżu i aloesową.
Organizatorki spotkania podzieliły prezentację na kilka sekwencji: położenie geograficzne Japonii, zabytki kultury i sztuki, obyczaje i obrzędy, sport oraz osobliwości kulinarne ze szczególnym uwzględnieniem ryżu i owoców morza w codziennej diecie Japończyka.
Odrębną dziedziną zawartą w prezentacjach była edukacja oraz manga i anime. Nie zabrakło ciekawostek z życia codziennego, świadczących o naszej odmienności kulturowej.
Dzień drugi rozpoczął się od prezentacji i pokazów, a zakończył - spotkaniem z gościem. Na spotkanie z kulturą Japonii zaproszenie przyjęła tłumaczka języka japońskiego, która dwukrotnie przebywała w tym kraju i opowiadała o swoich odczuciach z wyjazdów. Przygotowała dla młodzieży warsztaty pisma japońskiego. Niektórzy uczniowie mieli okazję zapisać swoje imię, używając japońskich znaków. Ponadto nasz gość zaprezentował zebranym autorskie zdjęcia, które opatrywał interesującym komentarzem. Materiał podzielony był tematycznie: miasta Japonii: Tokio i Kioto, świątynie, życie codzienne, transport oraz ogrody. Uczestnicy spotkania zadawali pytania, np. o obyczajach związanych z zawieraniem małżeństw, czasie trwania dnia pracy.
Z kolei dla najmłodszych uczestników spotkań atrakcją było puszczanie baloników napełnionych helem. Poniosły one w chmury życzenia, które według japońskiej tradycji mają szansę się spełnić.
Spotkaniom towarzyszyły konkursy: na najpiękniejszy plakat promujący imprezę, na kompozycję z zachowaniem reguł ikebany oraz konkurs na prezentację multimedialną o Japonii.
Spotkania odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Sędziszowie, a Kuratorium Oświaty w Kielcach ufundowało nagrody książkowe. Hel do napełniania balonów zapewniła Sędziszowska Fabryka Kotłów SEFAKO.
Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek po obejrzeniu wystaw, prezentacji i pokazów nie żałował zainwestowanych funduszy. Dodał, że dni, dzięki którym nasze środowisko pogłębiło swoją wiedzę o odmiennej kulturze i obyczajowości, trwały zbyt krótko.
Jak w poprzednich latach, w tym roku również imprezę przygotowały nauczycielki: Bożena Barchanowska, Anna Ciosek, Monika Dudzińska, Grażyna Grochowina, Teresa Szwaczka, Mariola Zielińska – Baran.