28 listopada 2011 r. w Gimnazjum w Woli Jachowej (Gmina Górno) Świętokrzyski Kurator Oświaty Pani Małgorzata Muzoł wręczyła certyfikaty i wyróżnienia „LIDER innowacyjności w szkole” dla 28 nauczycieli, którzy wyróżnili się w zakresie pisania programów oraz zastosowania innowacyjnych metod, technik i narzędzi nauczania. Działanie to odbyło się w zakresie realizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach pierwszego w województwie świętokrzyskim innowacyjnego projektu edukacyjnego pod nazwą „Stworzenie systemu motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania”. Projekt trwa od marca 2010 roku i uczestniczy w nim pięć samorządów: Miasto i Gmina Staszów, Daleszyce, Sędziszów oraz Gminy Górno i Morawica. 50 szkół z ww. samorządów wyposażonych zostało w multimedialne pomoce dydaktyczne (tablica interaktywna, laptop, rzutnik), 120 nauczycieli i dyrektorów uczestniczyło w szkoleniowym wyjeździe do Finlandii, gdzie zgłębiali tajniki sukcesu edukacyjnego ludzi z tej samej branży. Przedstawicielom Gmin został zaproponowany system nagradzania nauczycieli (przyznawania dodatków motywacyjnych oraz przyznawania wyróżnień Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty), który zakłada lepsze uposażenie osób najbardziej zaangażowanych w dynamiczny rozwój oferty edukacyjnej szkoły. Ważne jest aby placówki oświatowe nadążały za zmianami jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji. Należy dołożyć wszelkich starań aby dostępne środki multimedialne (które w całkiem przyzwoitej ilości docierają do szkół) w szerokim zakresie wykorzystywane były podczas procesu nauczania tak, aby uczeń chętnie przychodził do szkoły, a metody i formy przekazywania informacji o świecie stały się dla niego atrakcyjne, rozwijały jego zainteresowania i pobudzały pasje. Nie wszyscy nauczyciele i dyrektorzy łatwo przyjmują proponowane zmiany ponieważ niosą one za sobą niepopularne decyzje. W niektórych placówkach utarło się przekonanie, że wszystkim po równo znaczy sprawiedliwie i potrzeba czasu oraz rozmów i wskazywania dobrych praktyk, aby takie myślenie zmienić.
Sukcesem jest to, że odważnych pedagogów nie brakuje. Są osoby, które z zaangażowaniem poszukują nowych rozwiązań aktywizujących proces nauczania. Stąd tak liczna grupa wyróżnionych:
- Wanda Bielec – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Zespole Szkół w Czajkowie.
- Joanna Białek – nauczyciel Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Skorzeszycach,
- Dorota Borowiec – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zespole Szkół w Krajnie,
- Wiesława Cecot – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy,
- Izabela Kaleta – nauczyciel w Gimnazjum w Woli Jachowej,
- Joanna Kobiec – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górnie,
- Mariola Kosztołowicz – nauczyciel Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy.
- Bożena Kraj – nauczyciel w Gimnazjum w Daleszycach,
- Monika Kraska – nauczyciel w szkole Podstawowej im. płk. M. Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach,
- Dorota Kula – nauczyciel w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. I.J. Paderewskiego i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Staszowie,
- Iwona Lipiec - nauczyciel w Szkole Podstawowej im. gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” w Pawłowicach,
- Krzysztof Łysak – nauczyciel w Gimnazjum w Woli Jachowej i konsultant metodyczny w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli,
- Marta Malanowicz – nauczyciel Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie,
- Zbigniew Maruszewski – nauczyciel w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. I.J. Paderewskiego i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Staszowie,
- Tomasz Musiał – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” w Pawłowicach,
- Barbara Ogórek - nauczyciel w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Boleścicach,
- Monika Parkita,
- Robert Piotrowski – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Woli Jachowej,
- Aneta Poniewierska – nauczyciel w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Staszowie,
- 20. Anna Prońko – nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Radlinie,
- Barbara Rżana – nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Czajkowie,
- Ewa Stabrawa – nauczyciel w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Boleścicach,
- Anna Ślusarz – nauczyciel w Gimnazjum w Zespole Szkół w Bilczy,
- Elżbieta Tracz – Piotrowska – nauczyciel w Gimnazjum w Górnie,
- Teresa Trela – nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie.
- Anna Wojnowska – Burys – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Brzechowie,
- Ewa Wojtyś – nauczyciel w Publicznym Gimnazjum im. T. Kościuszki w Staszowie.
- Agnieszka Zwierzchowska – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Leszczynach.
Nagrodzonych przez Panią Małgorzatę Muzoł – Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty nauczycieli oklaskiwali szacowni goście. Wśród nich był Lucjan Pietrzczyk – Poseł na sejm RP, Krzysztof Szczypiór wicedyrektor ŚBRR, Adrian Adamski – kierownik biura PO KL, Sławomir Meresiński – dyrektor Wydziału do Spraw Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium Oświaty w Kielcach i jego zastępca Urszula Wojsław – Kozłowska, Henryka Markowska – wiceburmistrz Miasta i Gminy Staszów, Wojciech Furmanek – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Marian Buras – Wójt Gminy Morawica, Anna Kowalska – Sekretarz Gminy Morawica, Barbara Raczyńska kierownik SZOS w Górnie - reprezentująca władzę Gminy Górno. Duże zaangażowanie władz samorządowych w sprawy edukacji pozwala dobrze rokować na przyszłość.
W imieniu Zarządu projektu składam serdeczne podziękowanie Pani Jolancie Czerwiak, dyrektorowi Gimnazjum w Woli Jachowej za piękną oprawę artystyczną uroczystości oraz bardzo sprawną organizację.
Anna Michalska - autor i koordynator projektu.