23 kwietnia 2012 roku pomiędzy gminą Sędziszów reprezentowaną przez Burmistrza p. Wacława Szarka przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy p. Lucyny Nahajczuk, a Fundacją Na Rzecz Wspierania Rodziny oraz Dzieci i Młodzieży „Fundacja z Uśmiechem” reprezentowaną przez Prezes Wiolettę Zdeb i Wiceprezesa Elżbietę Gołyn, zostały podpisane umowy w sprawie przekazania do prowadzenia 2-ch Szkół Podstawowych w Tarnawie i Krzcięcicach wraz z oddziałami przedszkolnymi.
Oznacza to, że z dniem 01 września 2012 roku Szkoły te będą nadal funkcjonować jak dotychczas, ale w innej formule organizacyjnej. Gmina przestanie być dla nich organem prowadzącym. Funkcję tą przejmie „Fundacja z Uśmiechem”.
Fundacja ma swoją siedzibę w Kielcach, ale nie jest obca naszej społeczności. Od 3 lat prowadzi na terenie gminy 3 punkty przedszkolne w Krzcięcicach, Pawłowicach i Mstyczowie otaczając opieką łącznie 48-52 przedszkolaków w wieku 3 do 5 lat. Od roku 2011 jest też organem prowadzącym Szkołę Podstawową w Mstyczowie.
Dotychczasowa współpraca która dała poznać Fundację jako odpowiedzialną za prowadzenie procesu dydaktyczno – wychowawczego jest najlepszą referencją do poszerzania jej o nowe placówki.
Burmistrz p. Wacław Szarek przekazując komplet podpisanych dokumentów złożył życzenia owocnej pracy i sukcesów. Ponadto dodał: „… Były to trudne decyzje dla samorządu. Wierzymy, że podejmując się tego zadania podołacie obowiązkom tak że każdy uczeń nie będzie miał gorszego przygotowania. Otrzyma przynajmniej takie warunki rozwoju jakie miał stworzone dotychczas. Dziękuję za to, że każdy z nauczycieli przejmowanych szkół otrzymał od Was propozycję pracy …”
Podobnie Prezes Fundacji p. Wioletta Zdeb odbierając umowy podkreśliła: „… Dziękuję za okazane zaufanie jakim zostaliśmy obdarzeni ze strony p. Burmistrza i Rady. Deklarujemy dalszą dobrą prace w zakresie nauczania i wychowania młodego pokolenia. Jednocześnie zapewniamy, że jako Fundacja jesteśmy otwarci na wszelką oczekiwaną współpracę ze środowiskiem. Chcemy, aby szkoły przez Nas prowadzone nadal były ośrodkami kultury w swoich miejscowościach …”
Przypominamy że podpisanie umów zakończyło wielomiesięczny okres głębokiej diagnozy warunków funkcjonowania oświaty gminnej i szukania dróg wyjścia z niekorzystnej sytuacji jej finansowania dla budżetu gminy.
Przyczynami które wpływają na znaczący wzrost dofinansowania utrzymania szkół ze środków własnych gminy, są z jednej strony systematycznie zmniejszającą się liczbą uczniów (niż demograficzny – subwencja naliczana jest na ucznia, a klasy są mało liczebne od 4 do 8 uczniów), a z drugiej strony sytuacja wielkości zaludnienia plasująca naszą gminę w grupie jednostek samorządu terytorialnego, gdzie stosuje się mniej korzystne wskaźniki naliczania subwencji, ze względu że Sędziszów przekracza 5 tys. mieszkańców. Globalnie w skali roku skutkuje to mniejszą subwencją o około 2,5mln zł.
Przekazanie prowadzenia szkół dla Fundacji z Kielc zostało poprzedzone także konsultacjami z rodzicami uczniów jak i środowiskiem nauczycieli. Przedkładane propozycje stworzenia własnych stowarzyszeń które podjęłyby się prowadzenia szkół nie znalazły akceptacji. Dlatego przekazanie szkół dla Fundacji było jedynym rozwiązaniem które pozwoliło zachować placówki w środowiskach uczniów (poza Filią w Klimontowie gdzie została zastosowana pełna likwidacja placówki, ze względu na wysokie koszty utrzymania, brak podmiotu chętnego do przejęcia placówki i stanowisko rodziców o przeniesieniu swoich dzieci do szkoły macierzystej). Uczniowie z Filii będą uczęszczać do SP Nr 2 w Sędziszowie, a niektórzy do SP w Mstyczowie.
Problem utrzymania oświaty szkolnej jest problemem natury ogólnokrajowej, ale dla każdego z samorządów w mniejszym lub większym stopniu zindywidualizowanym. Niewątpliwie dla samorządowców reorganizacja funkcjonowania szkół zawsze budzi wiele emocji i kontrowersji, szczególnie z faktu utraty lub otrzymania mniej korzystnych warunków pracy dla nauczycieli. W sytuacji gdy do zadań oświatowych ponad otrzymywaną subwencję corocznie musimy dokładać około 3,7 do 4,0mln zł takie niepopularne działania są koniecznością.
Ewa Kubas-Samociuk