W dniu wczorajszym udostępniliśmy Państwu zdjęcia zniszczeń na terenie naszej gminy po burzy jaka przeszła w nocy z 6 / 7 sierpnia.
Ocena sytuacji jest następująca:
- największe zniszczenia występują pasem przez tereny: Przełaja, Białowieży, Krzelowa, Swaryszowa, Tarnawy, Sędziszowa (ulice: Przemysłowa, Dworcowa, Tysiąclecia, Sportowa, Gródek, Bąkowska, Partyzantów, Klonowa), Borszowice i Słaboszowice – inne mniej,
- uszkodzonych domów mieszkalnych:
1) w stopniu dużym jest 15 (Przełaj, ul. Gródek, ul. Bąkowska, ul. Rajska i Borszowice),
2) w stopniu niskim lub średnim ok. 50 domów,
- bardzo duże zniszczenia w sieci energetycznej i telekomunikacyjnej na wymienionych terenach, prądu nie ma na dzień dzisiejszy w kilku sołectwach.
- duże zniszczenia w drzewostanie, w tym największe: pas lasu i terenów zielonych przy Fabryce Kotłów SEFAKO S.A., parki zabytkowe w Krzelowie, Sędziszowie, Mstyczowie i Pawłowicach, ponadto szereg drzew przy ciągach komunikacyjnych.
- uszkodzone obiekty komunalne i infrastruktura:
• Kościół p. w Św. Marcina w Tarnawie
• częściowo zniszczony dach na plebanii przy Kościele p.w. Św. Brata Alberta w Sędziszowie (ok. 100 m2)
• Kaplica na cmentarzu wojennym w Swaryszowie + ogrodzenie
• Remiza OSP w Przełaju
• dach na obiekcie Bazy TKR w Sędziszowie + ogrodzenie
• podmyta ul. Kwiatowa w Sędziszowie
• zniszczone ok. 10 km dróg wewnętrznych.
W Urzędzie Miejskim zostały podjęte działania według wymaganych procedur:
1) w dniu dzisiejszym tj. 08 sierpnia w terenie pracować będą 2 zespoły szacujące szkody. Osoby poszkodowane będą mogły ubiegać się o pomoc finansową:
- zasiłek celowy w kwocie do 6 tys. zł (niezależnie od kryterium dochodowego),
- na remont budynku mieszkalnego (w wysokości 20.000 zł i więcej, wymagana ocena wartości robót oraz opinia nadzoru budowlanego). Nadzór budowlany również będzie w dniu dzisiejszym na naszym terenie.
Obie formy pomocy dotyczą szkód w budynkach mieszkalnych i nie mają związku z odszkodowaniami od ubezpieczyciela (nie dotyczą obiektów gospodarczych - gdzie szkody należą do likwidacji tylko przez ubezpieczyciela).
W załączniku podajemy wytyczne do oceny przyznawania pomocy - wersja pdf.
2) przy pomocy PSP, jednostek OSP z terenu gminy udzielana była i jest pomoc w porządkowaniu posesji.
3) w uzgodnieniu z Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie właściciele nieruchomości na których zostały uszkodzone drzewa i krzewy, których wycięcie zgodnie z ustawą o ochronie przyrody wymagałoby stosownego zezwolenia – w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu ludzi lub zagrażających bezpieczeństwu obiektów, mogą dokonywać ich usunięcia bez uzyskania wyżej wymienionego zezwolenia. O wycięciu drzewa należy w terminie możliwym jak najszybszym zawiadomić właściwy Urząd – tylko zawiadomić.
4) Największą uciążliwością na chwilę obecną jest brak prądu. Otrzymujemy wiele sygnałów o tym fakcie. Nie działają lodówki, wiele gospodarstw które miały wodociągi własne (własne studnie głębinowe) poprzez brak prądu nie mają także wody. Podejmowane interwencje w Zakładzie Energetycznym nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Odpowiedź jest jedna – należy czekać ponieważ uszkodzeń jest zbyt wiele i to na głównym zasilaniu linii wysokiego i średniego napięcia. Według oceny służb energetyki dopływ energii do wszystkich domostw na terenie gminy i powiatu będzie możliwy w terminie 4 dni.
5) Niestety ucierpiało także ludzkie zdrowie:
- właściciel jednego z poszkodowanych gospodarstw, widząc rozmiar zniszczeń doznał zasłabnięcia i jest hospitalizowany,
- inny mieszkaniec likwidując skutki zniszczeń w swoim gospodarstwie przy pracy piłą motorową uległ wypadkowi i przebywa w szpitalu po operacji (uszkodzone ścięgna na nodze).
Sekretarz Gminy
Ewa Kubas-Samociuk