Praca poświęcona pacyfikacji Swaryszowa oraz ostatnim miesiącom wojny na ternie gminy Sędziszów autorstwa Aleksandry Treli byłej uczennicy Gimnazjum w Sędziszowie zdobyła drugie miejsce w XVI edycji ogólnopolskiego konkursu "Historia Bliska", którego finał odbył się 10 września na Zamku Królewskim w Warszawie.
W XVI edycji konkursu organizowanego przez Ośrodek Karta uczestnicząca w nim młodzież z szkół średnich mogła napisać prace na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Na konkurs nadesłano 237 prac autorstwa 470 uczniów z prawie 140 szkół i trzech bibliotek gminnych ze 105 miejscowości z całej Polski. W konkursie przyznano nagrody I, II i III stopnia oraz wyróżnienia, a także nagrody dla opiekunów prac. Organizatorami tegorocznej edycji konkursu byli: Ośrodek Karta, Muzeum II Wojny Światowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Open Society Institute z Nowego Yorku, Urząd Miasta Warszawy, a także Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. II nagrodę indywidualną przyznano Aleksandrze Treli za pracę "Pacyfikacja Swaryszowa. Ostatnie dni wojny na terenie gminy Sędziszów".
Rodzice i autorka pracy komentują: Praca Oli nie powstałby bez pomocy życzliwych osób. Dlatego serdeczne podziękowania kierujemy do pani Ewy Kubas-Samociuk - prezesa Międzyszkolnego Klubu Historycznego, do pana Zenona Kowalika i pracowników Biblioteki Publicznej w Sędziszowie za udostępnienie materiałów oraz do Archiwum Państwowego w Kielcach.
"Prace wyróżnione przez jury są dowodem na to, że młodzież potrafi z uwagą i prawdziwym zainteresowaniem słuchać opowieści o przeszłości, krytycznie przyglądać się źródłom, rozumieć racje różnych stron konfliktów i ojczystych sporów, wyciągać wnioski, a poznaną - doświadczoną emocjonalnie historię - atrakcyjnie i twórczo prezentować innym" - napisano w komunikacie konkursowego jury, który odczytał jego członek, prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza.
Obecny na uroczystości szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz były premier Tadeusz Mazowiecki podkreślili, że wydarzenia opisane w pracach są trudne do przekazania i opisania, jednak dla rodzącej się wspólnej świadomości europejskiej szczególnie ważne i pasjonujące i naszym wspólnym zadaniem jest by nie poszły w niepamięć".
Zdobywczyni nagrody gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów. Egzemplarz pracy Aleksandry zasili także zbiory Biblioteki Publicznej w Sędziszowie.
red.