W naszej polskiej, chrześcijańskiej tradycji śpiew kolęd rozbrzmiewa od uroczystej Mszy Św. w wigilijną noc nazywanej Pasterką, do dnia 02 lutego.
W ostatnią niedzielę stycznia odbyły się dwa koncerty kolęd niejako na pożegnanie, bowiem ich śpiew zamilknie praktycznie na 11 miesięcy.
Pierwszy z nich miał miejsce w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie. Tak jak w poprzednich trzech koncertach na dworze skrzył się siarczysty mróz, a we wnętrzu tej starej sędziszowskiej Świątyni, wypełnionej po brzegi wiernymi atmosferę serc i fizyczne odczucie ciepła dawał śpiew kolęd. Tradycyjnie śpiewane były na ludowo. Wśród wykonawców zaprezentowały się dwie kapele „Helios” z Sędziszowa (w tym: Ryszard Kowalkowski, Bernadetta Adamczyk, Arek Wawrzyńczyk, Mariusz Lubiński i Przemysław Szota) oraz rodzinna kapela Całków z Zielonek (Anna Całka, Dorota Jankowska, Dariusz Całka i Edward Gola). Na koncercie wystąpiła także Strażacka Orkiestra Dęta ze Słupi, którą kierował dh Tomasz Nowak. Motywem przewodnim koncertu była historia kolęd i ich związek z polską, narodową i katolicką tradycją.
Sponsorami i gospodarzami koncertu byli: Ks. Kazimierz Wierkowicz i samorządowcy: Burmistrz Wacław Szarek, Skarbnik Gminy Lucyna Nahajczuk, Radni: Adam Mysiara, Zbigniew Adamski, Zbigniew Gładki i Nikodem Jawor. Obsługę techniczną nagłośnienia zapewnił p. Mariusz Stradomski, a koncert poprowadziła Sekretarz Gminy – Ewa Kubas-Samociuk.
Późnym popołudniem drugi z koncertów miał miejsce w SCK im. Jana Pawła II, którego organizatorami byli Burmistrz Sędziszowa i Samorządowe Centrum Kultury. Wystąpili w nim: zespół wokalny ARS NOVA z Żarnowca pod kierownictwem Katarzyny Kornaś (zdobywca I miejsca w Międzygminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek – 2012 r., II miejsca w Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Kielce 2012, II miejsca w Starochorzowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Chorzów 2013, finalista Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Będzin 2013); soliści: Anna Jarczak, Marcelina Kapuśniak, Martyna Koziara, Martyna Domagała, Agata Fugat, Daria Opałka, Natalia Ryś, Mateusz Gregorczyk i Jacek Słaboń oraz zespół instrumentalny w składzie: Marcin Radłowski – instrumenty klawiszowe, Marek Chudzik – saksofon i gitary, Michał Pluta – gitary, Michał Sieradzan – bas i Sławomir Strzeszkowski – perkusja.
Podczas koncertu można było usłyszeć: ,,Przybieżeli do Betlejem”, ,,Chwała na wysokości”, ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Chrystus się rodzi” w wykonaniu zespołu ARS NOVA; ,,W żłobie leży” i ,,Lulajże Jezuniu” zaśpiewane przez najmłodsze solistki wieczoru – Agatę Fugat i Natalię Ryś; ,,Gdy Śliczna Panna”, ,,Z Narodzenia Pana”, ,,Wśród nocnej ciszy” i ,,Cichą noc” wykonane przez Annę Jarczak, która zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania, a także ,,Gdy się Chrystus rodzi”, którą w duecie zaśpiewały: Daria Opałka i Martyna Koziara. Ze sceny SCK popłynęły również melodie pięknych polskich pastorałek: ,,Tak jak śnieg”, ,,Powiedziały anioły” i ,,Daj im znak”, a także wielki przebój z repertuaru Czerwonych Gitar, mianowicie – ,,Jest taki dzień”.
Koncert zgromadził słuchaczy i widzów w różnym wieku, zarówno małe dzieci, młodzież, jak i osoby starsze. Nie ulega wątpliwości, że występy wszystkich wykonawców bardzo spodobały się publiczności, zgromadzonej na sali widowiskowej SCK, o czym świadczą gromkie brawa i prośba o bis. Warto było zatem spędzić ten mroźny, styczniowy wieczór i ponownie posłuchać świątecznych melodii, gdyż ponownie usłyszymy je dopiero za 11 miesięcy.
Ewa Kubas – Samociuk
Dorota Grabowska-Smolarek