„Pańskie oko konia tuczy” – to znane staropolskie przysłowie uczy nas, że najwięcej zyskamy, jeżeli sami będziemy doglądać swoich interesów. Świadom jego mądrości Pan Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, jako jego gospodarz odwiedza poszczególne zakątki województwa. W dniu 26 lutego br. wizytował naszą gminę w całym zakresie realizowanych zadań. Głównym celem pobytu Pana Marszałka była ocena wykorzystania środków przyznanych gminie w mijającym okresie programowania 2007-2013 oraz poznanie potrzeb na najbliższe lata.
Pobyt Pana Marszałka w naszej gminie rozpoczął się spotkaniem w Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II, w którym uczestniczyli: radni, pracownicy samorządowi, przedstawiciele przedsiębiorstw, związków i stowarzyszeń, organizacji społeczno - zawodowych oraz mieszkańcy. W spotkaniu wzięła udział duża grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego.
W imieniu zgromadzonych Marszałka jako gospodarza województwa i przypomnijmy Honorowego Obywatela naszej gminy przywitał Burmistrz Wacław Szarek.
Wystąpienia Marszałka, a później dyskusje toczyły się wokół spraw rozwoju województwa świętokrzyskiego w najbliższych latach, na który niebagatelny wpływ będą miały środki unijne.
„Jesteśmy zawiedzeni jako zarządzający woj. świętokrzyskim z pierwszej przymiarki rozdziału środków z UE na nowy okres programowania. Co prawda środki są większe niż w minionym okresie, ale nie są zadowalające. Przyjęcie algorytmu rozdziału „od mieszkańca” powoduje, że jedne województwa mają środków o 35% więcej (np. małopolskie), inne o wiele mniej. Świętokrzyskie otrzymało tylko o 0,2% więcej. Nie godzimy się z tym. Będziemy walczyć przekonując Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, aby było to min. 15% więcej – tj. ok. 150 mln Euro. Jeżeli do tego dodamy Program Polski Wschodniej to byłyby to środki, które by nas zadowalały” – to słowa Pana A. Jarubasa odnoszące się do gorącej dyskusji w całym kraju jak będą podzielone środki na poszczególne regiony.
Zainteresowani z wypowiedzi Marszałka otrzymali istotne informacje, dotyczące głównych założeń nowego okresu programowania ze środków UE na lata 2014-2020.
„Ustalone priorytety to przede wszystkim rozwój gospodarki poprzez wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu nowych miejsc pracy oraz wykorzystanie działalności badawczo – rozwojowej, przenoszącej najnowszą wiedzę technologiczną do przemysłu. W dalszym ciągu wspierane będą działania na rzecz ochrony środowiska, rozwój nowych technologii i komunikację - w tym kolejnictwo z linią LHS. 25% wszystkich środków będzie przeznaczone na Europejski Fundusz Społeczny, w którym są środki na tzw. „projekty miękkie”, edukację, pomoc społeczną czy zwalczanie bezrobocia. Montaż finansowy zakłada 15% środków beneficjenta, a 85% środki z funduszy UE. Rozliczanie środków następować będzie w 10 letnim okresie do 2023 roku”. – poinformował A. Jurabas.
Z sali od uczestników spotkania zostały skierowane zapytania: o założenia do wspierania ponownej elektryfikacji i czy będą środki na montaż kolektorów słonecznych (Pan Paweł Staniak), czy i w jaki sposób Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zamierza rozwiązać problem niekomfortowych połączeń kolejowych ze Śląskiem (Pan Nikodem Jawor) oraz czy w dalszym ciągu w rozwiązaniach formalno - prawnych przydziału środków na projekty dla przedsiębiorców będą stosowane bardzo wysokie obwarowania dotyczące warunków zabezpieczenia należytego wykonania umowy tj. gwarancje zabezpieczeń, które sięgały 150% wartości projektu (Pan Kazimierz Kozik – firma Palko), warunek ten już na starcie dyskwalifikował wielu przedsiębiorców, ubiegających się o środki z RPO. Na wszystkie postawione pytania Pan Marszałek udzielił wyczerpujących odpowiedzi: „…Będą wspierane zadania wytwarzania energii elektrycznej w tym energii odnawialnej…”, „…Zarząd województwa w najbliższym czasie podejmie rozmowy z Zarządem woj. Śląskiego w zakresie właściwych rozwiązań dotyczących połączeń kolejowych między naszym województwem, a woj. Śląskim …”.
Marszałek przyznał pytającemu rację w zakresie zbyt wysokich obwarowań należytego wykonania umów dla ubiegających się przedsiębiorców. „W nadchodzącym okresie programowania te niedogodności zostaną wyeliminowane, a cały proces absorpcji środków będzie mniej sformalizowany….”.
Poza sprawami gospodarki regionu omówionymi w SCK Pan Marszałek w czasie wizyty odbył jeszcze dwa spotkania tzw. „okołobiznesowe”.
W Fabryce Kotłów SEFAKO S.A spotkał się z kierownictwem zakładu w osobach Panów Prezesów Jerzego Mieczysława Łaskawca i Wiesława Labrenca, Grzegorza Wrony – dyr. Produkcji i Zdzisława Zabiełły – dyr. ds. Projektowania Nowych Technologii.
Tematem wiodącym dyskusji jak łatwo się domyśleć była aktualna, trudna sytuacja finansowa firmy i plany zmierzające do wyjścia z kryzysu, spowodowanego znaczącym zmniejszeniem zamówień na kotły w ubiegłym roku z rynku zagranicznego, który przypomnijmy jest kontrahentem SEFAKO w 90%.
Marszałek żywo interesował się nowymi kierunkami produkcji w Fabryce, w tym produkcją kotłów do spalania odpadów komunalnych oraz efektami współpracy z uczelniami prowadzącymi prace nad nowymi technologami w energetyce. Podsumowując swoje wystąpienia Prezes W. Labrenc podkreślił, że rok 2013 jest rokiem trudnym dla zakładu „… nastawionym na dochodzenie do równowagi ekonomicznej i wypracowanie nowych kierunków rozwoju…”.
Prezes M. Łaskawiec za jedno z najważniejszych zadań, stojących przed zakładem uznał odzyskanie czy też pozyskanie rynku zbytu na kotły w kraju. „ … kryzys ekonomiczny w świecie dotknął nas mocno, bo aż dziewięćdziesiąt parę procent naszej produkcji to eksport, nie mamy odbiorców w kraju. Pora o nich zawalczyć... dokładamy wszelkich starań, aktualnie startujemy ze swoimi ofertami w kilkudziesięciu przetargach w dużych inwestycjach… Jestem ogromnie wdzięczny załodze za zrozumienie problemów i identyfikację z zakładem…”.
Nie umknęły uwadze gościa problemy zakładu z uzyskaniem zabezpieczeń do należytego wykonania kontraktów, jakich żądają zlecający. Pobyt w SEFAKO nie mógł odbyć się bez odwiedzenia hal produkcyjnych, gdzie gościowi przedstawiono zestaw prawie na ukończeniu (okiem laika) dla kontrahenta z Korei Południowej, składającej się z dwóch kotłów x 500 MW i turbiny 1000 MW.
Burmistrz W. Szarek wypowiadając się w dyskusji podkreślił „ … wielką troską jest dla mnie dalsze dobre funkcjonowanie Fabryki, w tym stabilizacja zatrudnienia ludzi tu pracujących jako największego w gminie i jednego z największych zakładów pracy w powiecie…”.
Spotkanie zakończyło się deklaracją Marszałka o podjęciu przez Zarząd Województwa współpracy w zakresie wspierania Fabryki i wykorzystania jego potencjału dla gospodarki regionu i kraju.
Kolejne spotkanie związane z działalnością gospodarczą na naszym terenie miało miejsce w siedzibie LHS. Spotkanie z udziałem załogi przygotował Prezes Zbigniew Tracichleb.
Tematem wiodącym spotkania były dalsze perspektywy rozwoju Spółki, która funkcjonuje obecnie na 5 województwach, w tym przebiega przez woj. świętokrzyskie. Marszałek zapewnił „ …rozwój komunikacji kolejowej w tym Linii HS jest jednym z głównych zadań w aktualnie opracowywanej Strategii Rozwoju woj. świętokrzyskiego…”. To bardzo ważne tak dla Spółki, jak i wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych przy LHS budową terminali przeładunkowych. Prezes Tracichleb zapewnił „… jako Spółka jesteśmy gotowi podjąć nowe inwestycje, w zakresie obsługi terminali…”. Takie zapewnienia bardzo ucieszyły Burmistrza W. Szarka – to szansa dla gminy Sędziszów, „… mogą ziścić się zamierzenia budowy terminalu przeładunkowego przy przestawce wagonów – to okno na świat dla gminy, przypomnę że pod te potrzeby przygotowaliśmy w planie zagospodarowania przestrzennego ok. 100 ha. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będą wykorzystane…”.
W minionych ostatnich latach w naszej gminie powstało szereg obiektów ze wsparcia środkami RPO. Marszałkowi zostały przedstawione ich efekty m.in. – renowacje wnętrz Kościołów w Krzcięcicach i Św. Ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie. W Mstyczowie w najbliższych tygodniach rozpoczną się prace wymiany okien. Tam Pan Marszałek mógł naocznie zobaczyć zasadność realizacji projektu. W Kościele Św. Brata Alberta jego zainteresowanie wzbudziło wnętrze Kościoła w nowoczesnym stylu.
Po trasie do Mstyczowa i Czepca gość zwiedził kompleks ZS CKP w Krzelowie, po którym oprowadził go dyr. Jan Wolf. W ocenie Pana Marszałka to obecnie bardzo dobrze zagospodarowany obiekt szkolny z nową elewacją, zapleczem socjalnym (internat) i sportowym (sala gimnastyczna i „Orlik”). Gospodarstwo rolne przy szkole jest obecnie jedynym w województwie, w którym młodzież ma bezpośredni kontakt z zawodem rolnika (uprawa ziemi, hodowla krów mlecznych i koni).
Jeżeli o rolnictwie mowa, gość nie mógł pominąć tego ważnego ogniwa naszej gospodarki. W naszej gminie istnieje wiele dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych. Marszałek odwiedził jedno z nich, należące do Krystyny i Jerzego Niechciałów w miejscowości Czepiec. Gospodarstwo liczy 30 ha, hoduje 30 szt bydła i trzodę chlewną. Po wizycie w obejściu, gospodyni Pani Krystyna zaprosiła na domowy obiad. Przy stole była okazja do dyskusji, jak wygląda życie na naszej wsi z jego pozytywnymi i negatywnymi elementami.
W czasie wizyty nie mogło zabraknąć tematów o innym charakterze, nie mniej ważnym niż gospodarka. Do nich należała wizyta w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym, po którym gościa oprowadziła Kierownik Dorota Dzięcioł. Marszałek poświęcił nieco czasu na bezpośrednią rozmowę z pensjonariuszami, których w zakładzie na dzień pobytu było 25 osób.
Późnym popołudniem gospodarze gminy z gościem złożyli wiązankę przed pomnikiem Oddziału „Spaleni” – jako ukłon w stronę historii naszego regionu.
Wizyta zakończyła się pobytem Marszałka na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji. To największa gminna inwestycja wzniesiona przy udziale środków UE. Dyrektor OSiR Krzysztof Chmaruk przedstawił efekty funkcjonowania obiektu. Miłym akcentem były bezpośrednie rozmowy z młodzieżą w czasie treningu przez młodych piłkarzy i sekcją pływania. Pan Marszałek wspomniał swoją kąpiel na otwarciu basenu. Ale poprawki z pływania w garniturze nie było.
Na zakończenie skosztował soku marchewkowego Pani Kasi w basenowej kawiarence.
Zapadał zmrok, kiedy samochód Pana Marszałka Adama Jarubasa opuszczał naszą gminę. Burmistrz Wacław Szarek podziękował za pobyt w Sędziszowie, a że tego typu spotkania służą także rozmowom na temat wzajemnej współpracy, lista złożonych problemów i potrzeb nie była krótka.
Ewa Kubas-Samociuk
Zdjęcia >>>TUTAJ<<<