W niedzielne popołudnie 5 maja br. w Piołunce (gm. Sędziszów) odbyła się gminna uroczystość z okazji dorocznego święta strażaków – „Dnia Strażaka”. Szczególnym jej akcentem były obchody 65-lecia tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po znakomitym zaprezentowaniu się strażaków przybyłych z pocztami sztandarowymi 18 -tu jednostek OSP, w asyście Orkiestry Dętej: został złożony raport, wyniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy. Kolumną pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z: Boleścic, Borszowic, Gniewięcina, Klimontowa, Krzcięcic, Mstyczowa, Łowini, Piołunki, Przełaja, Sędziszowa, Słaboszowic, Swaryszowa, Tarnawy, Zielonek oraz: Deszna, Zagórza, Mierzawy i Potoka – kierował dh. Mirosław Nowakowski Komendant Gminny OSP w Sędziszowie. Strażacka Orkiestra Dęta z Sędziszowa grała pod batutą kapelmistrz Agnieszki Skowrońskiej. Poczet flagowy wystawiła jednostka jubilatka w składzie druhów: Pasternak Mikołaj, Midro Rafał, i Sokół Mateusz.
Uroczystość rozpoczęła polowa Msza Święta, celebrze której przewodniczyli: ks. Jan Biernacki – kapelan gminny strażaków, a zarazem proboszcz parafii p.w. Św. Marcina w Tarnawie i ks. Edmund Nocoń proboszcz parafii p. w. Św. Prokopa w Krzcięcicach. Kapłani w pięknych słowach nawiązali w modlitwie i homilii do potrzeby funkcjonowania w naszych środowiskach strażaków. Podkreślili ich ofiarność w ratowaniu ludzi oraz ich dobytku.
W części oficjalnej uroczystości Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek w swoim wystąpieniu skupił się na podsumowaniu zadań wykonanych na rzecz zabezpieczenia potrzeb OSP na terenie gminy na które w ostatnim czasie wydano około 180 tys. zł. Podał przykłady ofiarnej służby strażaków w swoim środowisku. W 2012 roku strażacy z gminy Sędziszów brali udział w 119 zdarzeniach. „Do najtrudniejszych należały działania w ramach akcji ratowniczej po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami. Zawsze dawali przykład wzorowej postawy i odpowiedzialności”. Podziękował za współpracę strażakom z PSP w Jędrzejowie na ręce Komendanta st. bryg. Tomasza Witeckiego. W gminie funkcjonuje 14 jednostek w szeregach których jest 462 druhów.
Następnie zgromadzeni na uroczystości zostali zapoznani przez Naczelnika dh. Zbigniewa Sochackiego z dziejami OSP w Piołunce w całym jaj 65 letnim okresie funkcjonowaniu. Wspomniał jej założycieli którymi byli: Samek Wojciech, Skalmierski Wincenty, Kolendra Stanisław, Midro Franciszek i Wróbel Piotr. Przypomniał historię budowy remizy którą oddano do użytku w 1987 roku i opowiedział jak stopniowo pozyskiwano bojowe wyposażenie jednostki. Dzisiaj OSP w Piołunce liczy 17 druhów strażaków. Funkcję Prezesa pełni dh. Dariusz Pasternak.
Corocznie druhowie strażacy obchodzą swoje święto w dniu ich patrona Św. Floriana i wtedy jest o nich głośno. Ale tak naprawdę są z nami każdego dnia gotowi do niesienia pomocy ilekroć zajdzie taka potrzeba. Nie szukają wymówek gdy mają spełnić swój obowiązek. Z odwagą i poświęceniem ratują ludzkie życie lub ludzki dobytek. Z okazji „Dnia Strażaka” szereg druhów strażaków otrzymało zaszczytne odznaczenia, jak niżej:
ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU przyznany uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP otrzymał dh. Wacław Szarek. To najwyższe odznaczenie przyznawane w strukturze stowarzyszenia OSP może otrzymać osoba, która w sposób znaczący zasłużyła się dla działalności Związku OSP RP. Działalność dh. Wacława Szarka jako V-ce Prezesa Zarządu Gminnego oraz Członka Zarządu Powiatowego i Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP, a także wykonywanie zadań Burmistrza jako organu gminy na rzecz współpracy ze Związkiem OSP – została oceniona bardzo pozytywnie. Ta ocena przełożyła się na przyznanie tego odznaczenia.
W dalszej kolejności zostały wręczone medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”, przyznane uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach.
Medale (złoty, srebrny i brązowy) są przyznawane w uznaniu zasług za wyróżniającą się działalność na rzecz obrony przeciwpożarowej. Medalem tym mogą być odznaczone osoby, instytucje i organizacje pracujące na rzecz rozwoju i wspierania OSP w Rzeczypospolitej Polskiej.
ZŁOTY MEDAL „Za Zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie: Bąk Wiesław, Klepek Krzysztof i Kurek Andrzej z OSP w Krzcięcicach, Ejsmond Maciej z OSP w Sędziszowie, Koziński Wojciech z OSP Swaryszów, Walancik Tomasz z OSP Gniewięcin, Seredyka Jacek z OSP Boleścice.
SREBRNY MEDAL „Za Zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie: Syposz Krzysztof, Kowalski Grzegorz i Placek Dariusz z OSP Krzcięcice, Skrzypczyk Sławomir i Cetera Marcin z OSP w Mstyczowie, ks. Jan Biernacki i Chrapoński Łukasz z OSP w Swaryszowie, Walancik Mariusz, Krowicki Wojciech i Nawrot Dariusz z OSP w Gniewięcinie.
BRĄZOWY MEDAL „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie: Synowiec Andrzej, Ozga Mariusz, Ozga Karol, Sochacki Szymon i Sochacki Tomasz z OSP Piołunka, Bratek Marcin z OSP Swaryszów, Zakrzewski Przemysław i Musiał Szczepan z OSP Krzcięcice, Osuch Michał z OSP Mstyczów, Capaja Tomasz i Zasada Łukasz z OSP Gniewięcin, Molęda Grzegorz z OSP Boleścice) oraz Pani Cecylia Balant – przewodnicząca KGW Klimontów-Klimontówek.
Ponadto dh. strażakom na podstawie uchwały Prezydium Zarządu Powiatowego Związku OSP w Jędrzejowie zostały wręczone odznaki „WZOROWEGO STRAŻAKA”. Odznaka jest przyznawana tylko strażakom czynnym. Otrzymali je druhowie: Bąk Konrad, Górnikowski Grzegorz, Kołkowski Daniel, Kołkowski Sebastian, Kowalski Paweł, Kowalski Rafał, Kurek Andrzej, Molęda Jacek, Zakrzewski Przemysław z OSP Krzcięcice, Cetera Mirosław i Jupowicz Andrzej z OSP Sędziszów, Grochowina Szymon, Różycki Michał i Stępień Karol z OSP Gniewięcin, Prusek Konrad i Wilwer Andrzej z OSP Swaryszów.
W części artystycznej uroczystości licznie zgromadzonym mieszkańcom i strażakom zaprezentowali się uczniowie ze SP w Krzcięcicach. Myślą przewodnią występu były humorystyczne kabaretowe scenki z życia strażaków z Piołunki. Młodzież była przygotowana przez nauczycieli: Katarzynę Nowakowską i Wiolettę Pardela. W dalszej części wystąpiła kapela Czesława Wojsława. Przypomnijmy, że Czesław Wojsław uczył się i grał u Jana Jawora mieszkańca Piołunki i twórcy muzyki ludowej. Dla miłośników tego rodzaju muzyki (a jak dało się zauważyć wśród zebranych było ich sporo) to miód na sercu. Późnym popołudniem organizatorzy zaprosili na zabawę ludową, z zespołem „FORMAT” Mariusza Stradomskiego z Pawłowic.
Uroczystość została zaszczycona obecnością przedstawicieli władz statutowych Związku z różnych szczebli. Zarząd Główny i Wojewódzki reprezentowali: dh. Mirosław Pawlak – Członek Prezydium Zarządu Głównego, a zarazem Prezes Zarządu Wojewódzkiego oraz dh. Kazimierz Wroński – Członek Głównej Komisji Rewizyjnej i Przewodniczący Komisji Wojewódzkiej. Byli obecni Członkowie Zarządu Wojewódzkiego w osobach druhów: Krzysztofa Nowaka zarazem Prezesa Powiatowego Związku, Jan Budziosz – Członek Wojewódzkiego Sądu Honorowego, oraz Janusz Grabek – Członek Zarządu Wojewódzkiego i Vce Prezes Zarządu Powiatowego.
Z ramienia gospodarzy uroczystości swoje obowiązki wykonywali druhowie z Zarządu Gminnego na czele z Prezesem dh. Januarym Ejsmondem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy w osobach Radnych na czele z Przewodniczącym Rady Adamem Mysiarą oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.
W uroczystości wzięła udział licznie zgromadzona ludność naszej gminy z różnych jej zakątków co świadczy o sympatii do druhów strażaków i uszanowaniu ich pracy w swoich środowiskach.
Ewa Kubas-Samociuk