Życie wspólnoty samorządowej nie stoi w miejscu. Dość szybko zmieniają się potrzeby usług użyteczności publicznej dla jej mieszkańców. Samorząd zarządzając gminą powinien im sprostać.
Jeszcze parenaście lat temu w wielu wioskach naszej gminy cieszyły nasze oczy tętniące młodzieńczą wrzawą obiekty szkolne. Ostatnimi czasy z wielu przyczyn, a najgłówniejsze to: pogłębiający się niż demograficzny i niewystarczające środki subwencji oświatowej, spowodowały że niektóre placówki szkolne zostały zlikwidowane.
Taki los spotka łszkołę w Klimontowie. Likwidacja procesu nauczania w jej obiektach postawiła przed Burmistrzem jako organem zarządzającym majątkiem gminy zadanie zagospodarowania obiektu.
„Stojące obiekty po zlikwidowanych szkołach i niezagospodarowane zaczynają straszyć swoim wyglądem, nie przynoszą chluby i nie dodają estetyki środowisku. Od ponad roku intensywnie poszukiwaliśmy pomysłu zagospodarowania nieruchomości w Klimontowie. Ostateczna decyzja o kierunku zagospodarowania została podjęta ze społecznością wsi w formie uchwały zebrania wiejskiego i było to wskazanie, że na cele publiczne. Oferta Fundacji Kreatywnej Przestrzeni i Rozwoju CompoSfera na wydzierżawienie całościowo, gruntu i budynku po szkole, spełniła nasze oczekiwania. Obecnie żaden obiekt gminny nie stoi pusty" - komentuje Burmistrz p. Wacław Szarek.
Do podpisania umowy doszło 12 sierpnia br. w Sędziszowie. Umowa została zawarta na 5 lat z zapisami o jej automatycznym przedłużaniu się dwukrotnie po 10 lat, czyli realnie będzie to 25 lat. Planowane zagospodarowanie obiektu przez dzierżawcę w krótszym czasie nie zrekompensowałoby kosztów nakładów na remont i modernizację. Pierwsze dwa lata będą zwolnione z czynszu ze względu na proces adaptacji, później (od 15 września 2015 roku) Fundacja będzie płaciła gminie miesięczny czynsz w wysokości 650,00 zł podlegający corocznie waloryzacji wg wskaźnika wzrostu cen i towarów ogłaszanego przez GUS.
Fundacja przejęła do zagospodarowania działkę gruntu o pow.1.16 ha i znajdujący się na niej budynek o pow. użytkowej 554,65 m2. Warunki umowy pozwalają Fundacji poza modernizacją istniejącego obiektu na posadowienie na nieruchomości 10 małych budynków o pow . do 100m2, Całość prac zostanie sfinansowana środkami Fundacji. Tak przygotowana i wyposażona infrastruktura pozwoli jej prowadzić własną działalność statutową.
Co zamierza Fundacja i co gmina zyska oddając obiekt w dzierżawę?
Na to pytanie uzyskujemy odpowiedz w ofercie skierowanej do samorządu gminy przez Fundację CompoSfera w której czytamy m.in. „...fundacja oraz stworzona przez nią przestrzeń ma być miejscem spotkań i wspólnych działań ukierunkowanych zarówno na rozwój ich uczestników jak i również na integrację społeczną wewnątrz gminy. Ponadto ma służyć aktywizacji mieszkańców gminy, umożliwiając podnoszenie kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych i społecznych. Fundacja będzie dążyć do tego poprzez realizację projektów m. in. z zakresu: edukacji, profilaktyki zdrowia, ochrony środowiska itp. w partnerstwie z gminą. Również w ramach tej współpracy zakłada się powstanie kreatywnej świetlicy dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z całej gminy. W tym miejscu mieszkańcy gminy będą mogli za darmo uczestniczyć w różnorakich warsztatach i szkoleniach m.in. w zajęciach językowych, edukacyjno-profilaktycznych oraz artystycznych (...) w ramach współpracy Fundacja umożliwia udział w: międzynarodowych spotkaniach młodzieżowych, Wolontariacie Europejskim(EVS), zagranicznych stażach i praktykach oraz międzynarodowych konferencjach i warsztatach (...) w praktyce współpraca międzynarodowa oznacza możliwość wyjazdu, a także udział mieszkańców gmin y w międzynarodowych projektach...”.
Wymieniając podpisy i egzemplarze zawartej umowy obie strony deklarowały wzajemną współpracę i życzyły sobie powodzenia w realizacji zamierzeń.
Ewa Kubas-Samociuk