29 października 2013r. w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie miała miejsce prelekcja na temat zawodu strażaka wraz z pokazem sprzętu przeciwpożarowego. Spotkanie prowadził mł. kpt. mgr inż. Krzysztof Piątek. Było ono realizacją jednego z działań podejmowanych przez LO w ramach V edycji projektu Otwarta Twoja Kariera.
Młodzież licealna wysłuchała prelekcji o zawodzie strażaka, profesjonalnie przygotowanej i przedstawionej w formie prezentacji multimedialnej. Przedstawiciel komendy PSP zapoznał uczniów z historią powstania Państwowej Straży Pożarnej, która została powołana do życia przez Sejm w 1991r. Celem PSP jest walka z pożarami, klęskami żywiołowymi i likwidacja miejsc zagrożeń, a także prowadzenie akcji ratownictwa gaśniczego, aby chronić życie, zdrowie i mienie oraz środowisko. Następnie pan Krzysztof Piątek przedstawił strukturę PSP. Pod Komendę Główną PSP podlegają jednostki wojewódzkie, powiatowe (miejskie). Od 1995r. w Polsce funkcjonuje zorganizowany przez PSP Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy odpowiedzialny za walkę z pożarami poprzez ratownictwo medyczne, chemiczne i ekologiczne. KRSG stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, oprócz ratowania życia i mienia zajmuje się prognozowaniem i zwalczaniem pożarów. W KRSG funkcjonuje Komenda Główna Straży Pożarnej, 16 komend wojewódzkich, 335 komend powiatowych, 500 sekcji jednostek ratowniczo-gaśniczych, 3.916 jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz 4 zakładowe. System ten jest wspomagany przez Policję, Straż Graniczną, Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska, Instytut Metereologii i Gospodarki Wodnej, Pogotowie Ratunkowe, ZHP i PCK. Kolejna część prelekcji dotyczyła kształcenia w PSP. W Polsce znajduje się 16 ośrodków szkolenia w komendach wojewódzkich PSP, 1 Szkoła Podoficerska PSP w Bydgoszczy, 3 szkoły aspiranckie PSP w Krakowie, Częstochowie, Poznaniu, 1 Szkoła Główna Straży Pożarnej w Warszawie. Ośrodki szkoleniowe i szkoły PSP realizują kształcenie kwalifikacyjne, szkoleniowe i kursy specjalistyczne. Szkoły i ośrodki posiadają poligony na których przeprowadzane są ćwiczenia z zakresu ratownictwa chemicznego, ekologicznego i technicznego. Szkoły są wyposażone w specjalistyczne laboratoria i pracownie dające słuchaczom możliwość obserwacji eksperymentów, odwzorowujących zjawiska występujące w trakcie działań ratowniczych. Kształcenie w zawodzie strażaka jest realizowane na dwóch etapach: szkolenia podstawowego w komendach wojewódzkich PSP i szkoleniach uzupełniających w szkołach PSP.
W kolejnej części spotkania młodzież uczestniczyła w pokazie sprzętu przeciwpożarowego na placu przed budynkiem szkoły. Samochód ratowniczo-gaśniczy jest wyposażony w węże pożarnicze, pompę pływającą „Niagara”, prądownicę pianową, aparaty powietrzne, radiostację nasobną, stojak hydrantowy, prądownicę wodną, autopompę, piłę do drewna, piłę do metalu, torbę medyczną, agregat prądotwórczy, pachołki, znaki ostrzegawcze, dwie gaśnice, oddymiarkę. Uczniowie mieli możliwość dokładnego obejrzenia sprzętu znajdującego się w wozie strażackim i zadawania pytań przedstawicielom komendy PSP.
Spotkanie to z pewnością zainteresowało młodzież zawodem strażaka, a niektórych uczniów przekonało do wyboru tej profesji w przyszłości.
Dorota Pasek